Focus: Haiti si připomíná rok od ničivého zemětřesení - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Focus: Haiti si připomíná rok od ničivého zemětřesení

Ikona

11. ledna 2011, 17.08 | V úterý 12. ledna 2010 zasáhlo Haiti zemětřesení, které si vyžádalo téměř 230 tisíc obětí a připravilo o střechu nad hlavou na 1,3 milionu lidí. Haiťané, obyvatelé jedné z nejchudších zemí světa, si ve středu připomenou rok od této tragické události. Země se začala třást v 16.53 hodin místního času (22.53 hodin SEČ). Otřesy měly sílu sedmi stupňů Richterovy škály. Epicentrum zemětřesení bylo v hloubce 13 kilometrů nedaleko města Léogâne asi 25 kilometrů západně od haitské metropole Port-au-Prince.

 

Až do 24. ledna ostrov zasáhlo nejméně 52 následných otřesů o síle 4,5 stupně Richtera a silnější. Zemětřesení zasáhlo do života až tří milionů Haiťanů. Vedle obětí na životech otřesy způsobily zranění 300 tisícům lidí, zničily nebo vážně poškodily 250 tisíc rodinných domů a 30 tisíc dalších budov.

Největší škody vznikly v Port-au-Prince, Jacmelu a dalších městech v oblasti. Zřítila se i část prezidentského paláce, budova parlamentu, katedrála v hlavním městě nebo budova mise OSN na Haiti (MINUSTAH). Mezi oběťmi byl i arcibiskup Joseph Serge Miot, vůdce opozice Micha Gaillard nebo šéf MINUSTAH Hédi Annabi.

Lednové otřesy na Haiti byly šestým nejtragičtějším zemětřesením v novodobé historii lidstva. Humanitární pomoc do země, v níž byla zemětřesením zničena nebo poškozena infrastruktura, komunikační systémy, nemocnice nebo elektrická síť, poslala řada zemí.

Na začátku února nazpívaly desítky zpěváků, rapperů a herců novou verzi písně We Are The World pro oběti zemětřesení na Haiti. Před lety tuto písničku nazpívali umělci pro oběti hladomoru v Africe. Pro Haiti zpívalo sedm desítek zpěváků – například Barbra Streisandová, Celine Dionová, Carlos Santana, Snoop Dogg či členové skupiny Black Eyed Peas.

V pátek 22. ledna 2010 OSN oznámila, že nejkritičtější fáze záchranných operací se blíží ke konci. O den později, v sobotu 23. ledna, haitská vláda oficiálně odvolala pátrání po přeživších.

I po skončení záchranných operací ale byli v troskách nacházeni další živí lidé. Na začátku února byl v troskách tržiště v Port-au-Prince objeven další živý člověk – osmadvacetiletý muž. Podle lékařů byl muž pod troskami celé čtyři týdny.

Celkem ale bylo v dnech po zemětřesení z trosek zachráněno méně než 140 lidí.

Vedle problémů s ubytováním lidí, kteří přišli o své domovy, zásobováním potravinami a pitnou vodou a dalšími potížemi se Haiťané museli potýkat i s nebezpečím šíření infekčních chorob. Na konci ledna Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že lékaři operující v postižených oblastech hlásí nárůst počtu případů průjmu, spalniček a tetanu.

I když v měsících po zemětřesení žádná epidemie nevypukla, v říjnu 2010 se na Haiti rozšířila cholera. Zemřelo přes 3300 lidí, nemoc postihla více než 150 tisíc lidí. Choroba vyvolala na Haiti rozsáhlé nepokoje. Skupinky rozezlených obyvatel zlynčovaly v posledních týdnech roku 2010 nejméně 45 lidí, kterým dávaly propuknutí cholery za vinu.

Situaci ještě zhoršil hurikán Tomas, který 8. listopadu Haiti zasáhl. Zemřelo několik desítek lidí.

Pod dojmem těchto událostí proběhly na konci listopadu na Haiti prezidentské a parlamentní volby. Nástupce stávající hlavy Reného Prévala Haiťané vybírali z devatenácti kandidátů. V prvním kole prezident zvolen nebyl, v kole druhém, které je naplánováno na 16. ledna 2011, se utká Mirlande Manigatová s Judem Celestinem.

Nový prezident by se měl ujmout úřadu 7. února 2011.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti