Líbila by se vám takhle obnovená pařížšká katedrála Notre Dame? Podívejte se na návrhy! - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Líbila by se vám takhle obnovená pařížšká katedrála Notre Dame? Podívejte se na návrhy!

Paříž I Nedávný požár světoznámé pařížské katedrály Notre-Dame, a který památku z většiny zničil, bude teď čekat na rekonstrukci a obnovu. Potrvá to roky. Jak by ale měl chrám vypadat? Stejně, jako před osudným ohněm z 15. dubna, nebo malinko inovativněji? Podívejte se na návrhy, které už teď vznikají.

 

Doslova v přímém přenosu bylo možné sledovat smutné záběry toho, jak se postupně bortí střecha jednoho z nejdůležitějších symbolů křesťanství, svobody, jak spadla jedna z věží a jak plameny pohlcují vše, co bylo na střeše. Prezident Emmanuel Macron sice slíbil, že by světově známá katedrála měla být obnovena do 5 let, ale jde o velmi střízlivé odhady. Nicméně architekti a designéři se už teď předhánějí v tom, jak by mohla památka vypadat. 

 

Nutno podotknout, že některé nápady nejsou marné a chrám by nemusel mít úplně stejnou podobu. Vždyť třeba pražské Emauzy také dnes vypadají jinak, než původně před osudným náletem na Prahu za II. světové války.

 

Například belgické studio Miysis si myslí, že by Notre-Dame zasloužila obnovit tak, jak byla postavena před téměř 700 lety. Uvedený návrh tedy katedrálu vykresluje ve známé podobě, akorát s použitím větších skleněných ploch na střechu. Dbá také na to, aby kombinovala minulost s přítomností, čehož chce dosáhnout i po stránce použitých materiálů, konkrétně dřeva a oceli.

 

Sami se podívejte, co designéři vymýšlí...

Zdroj: Metropol / foto: archiv

I takhle by mohla katedrála Notre-Dame vypadat

Zasklená zahrada na střeše katedrály by taky nebylo k zahození

I tohle je varinta

Zajímavý návrh

Další z možností na obnovu Notre-Dame

Jak by se vám Notre-Dame líbila takhle?

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti