Slavný herec Hrzán i oscarový filmový architekt Černý mají své ulice! Skoro nikdo o tom ale neví! - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Slavný herec Hrzán i oscarový filmový architekt Černý mají své ulice! Skoro nikdo o tom ale neví!

Tábor I Herec Jiří Hrzán by letos oslavil své 80. narozeniny. V jihočeském Táboře se připravuje na léto odhalení jeho bronzové sochy. V rodném městě, kde je i pohřbený, má už ale i svou ulici. Skoro nikdo o tom ale neví! Podobně jako ani to, že na ní navazující další nová ulice patří další slavné osobnosti – oscarovému, filmovému architektovi Karlu Černému, který zemřel před téměř pěti lety.

 

Jihočeský Tábor se letos rozhodl, že uvolní částku 300 000 korun a bude se podílet na výrobě a odhalení Hrzánovy sochy v zadní části gymnázia, které slavný herec a rodák navštěvoval. Bude stát na jedné noze, s rukama rozpřaženýma, jako kdyby chtěl létat a dívat se bude směrem k sousednímu rybníku Jordán. Herci se stala osudnou láska k výškám. Když v roce 1980 lezl po okapu za svou přítelkyní do jejího bytu oknem, kde měla být s jiným mužem, z dosud nejasných příčin se zřítil a po dvou dnech v nemocnici zemřel.

 

Nápad odhalit slavnému umělci sochu dostalo sdružení Hrzán sobě. To se pokoušelo získat peníze, celkově asi 600 tisíc korun, leč marně a vybralo sotva půlku. Pak se několik let nepodařilo najít sponzora. Až s novým vedením táborské radnice se ledy hnuly.

 

O to méně je pochopitelné, proč město už nechalo osadit cedulemi dvě nové ulice v městské části Čekanice, a nikde, ani na webu radnice, ani v místním tisku se to neobjevilo. „My tu máme ulice pana Hrzána a pana Černého? No to je krásná zpráva. Oba si to zaslouží, ale proč to radnice někde nezveřejnila? Vždyť je to škoda, přitáhne to třeba zi ájem i turistů,“ řekla s podivem paní Milada, žijící v Čekanicích, čtvrti za táborským nádražím a částí rybníka Jordán.

 

Otazníků je více. Patrně je chybou, že radnice v Táboře má špatné PR a ani na oddělení komunikace s veřejností nebo kultury není nikdo, koho by to zajímalo. „Víte, co je zajímavé, že na webu města jsou třeba slavné osobnosti spjaté s Táborem. Zatímco jméno filmového architekta tam je, jméno Jiřího Hrzána ne. Podobně, jako třeba tam není jméno žijícího herce Františka Němce. Samozřejmě, že to není záměr, ale chyba. Ale proč někdo, kdo ten web spravuje, nebo zadává tam informace, to tam nedá? Vždyť z Hrzána by mohli těžit jako z tématu, stejně jako z Černého, Němce i dalších osobností,“ myslí si zkušený PR manažer známých osobností a řady atraktivních projektů a člověk pohybující se v médiích, který na Táborsku žije.

 

Zajímavostí u Karla Černého, který získal Oscara za Formanova Amadea a stál za desítkami slavných českých filmů a seriálů  je také to, že ulice s jeho jménem je jen zhruba 500 metrů od nového bytového domu, kde v Janáčkově ulici před svou smrtí s manželkou několik let žil. Za zmínku stojí bezesporu i fakt, že s Jiřím Hrzánem se Černý dobře znal. Dokonce spolu pracovali na komedii Homolka a Tobolka, který se točil především ve Špindlerově Mlýně.

 

Ostatky obou umělců také po jejich smrti zůstali v tomto městě. Hrob Jiřího Hrzána je na Novém hřbitově, kde se o něj starají vzdálení příbuzní. Urna s ostatky oscarového architekta zůstala v jeho rodině.

 

Dobrou zprávou bezesporu, že město skutečně dostálo svému dávnému slibu, a sice že „až se najdou příhodné ulice, ponesou jména po těchto významných osobnostech", spojených s tímto krásným, historickým jihočeským městem.

Zdroj: Metropol / foto: Metropol, archiv

Svou ulici v Táboře má herec Jiří Hrzán...

...ale i oscarový filmový architekt Karel Černý

Jiří Hrzán bude mít v Táboře i svou sochu

Karel Černý získal sošku Oscara za Formanova Amadea

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti