Vídeňské obří kolo v Prateru slaví rekord! - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Vídeňské obří kolo v Prateru slaví rekord!

Vídeň I Dominantou rakouské metropole Vídně není jen Stephansdom, Stará radnice, palác Hofburg, zámek Schönbrun, ale také obří kolo v zábavním parku Prater. To loni navštívilo nejvíce lidí za 30 let!

 

Vídeňské obří kolo vybudované v roce 1897, která za války kvůli bombovému zásahu čtvrti ztratilo přesnou polovinu svých “vagonků”, navštívilo v roce 2018 celkem 840 000. 

„Je to o 45 000 více než předloni. Se 8,5 miliony eur byl také překonán i rekord v obratu,” uvedli zástupci zábavního parku Prater.

 O stoupající zájem se postarala i exkluzivní nabídka rezervace desetimístných kabinek pro koktajlpárty a romantické obědy či večeře ve speciálním vagóku pro dva.

„Loni byly objednány na 3000krát. K dispozici jsou i pro svatby. Náš Riesenrad, tedy obří kolo denně obslouží průměrně přes 2000 návštěvníků,” dodali zástupci parku.

Obří kolo postavil anglický inženýr Walter Basset Basset, stavba byla zahájena v listopadu 1896 a 3. července 1897 bylo kolo po zkušebním provozu otevřeno pro veřejnost. Ve své době nebylo žádným unikátem. Podobná kola byla na konci 19. století. velice populární a Basset je vybudoval i v Chicagu, Londýně, Blackpoolu a v Paříži. Vídeňské se ale jako jediné z nich zachovalo.

Slavná praterská dominanta si zahrála také v několika filmech či seriálech. 

Natáčel se zde třeba britský poválečný film Třetí muž, bondovka Dech života nebo romantický film Před úsvitem. Kolo je také možno mnohokrát spatřit v rakouském seriálu 

Komisař Rex. Objevilo se také ve filmu z roku 2015 Dáma ve zlatém…

Zdroj: Metropol /foto: archiv

Vídeňské obří kolo je unikátní

Wien Riesenrad navštívilo vloni nejvíce lidí za 30 let

Takhle vypadalo obří vídeňské kolo původně, před válkou

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 

Anketa

Jste spokojeni se stavem českých dálnic a rychlostních silnic v ČR?

Ano

34.5%

 

Ne

39.3%

 

Zlepšuje se to

26.2%