V ČR padají teplotní rekordy, počasí nahrává chřipkám! - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

V ČR padají teplotní rekordy, počasí nahrává chřipkám!

Praha I Více než polovina z celkových 151 meteorologických stanic, které měří alespoň třicet let, zaznamenala nový teplotní rekord pro 17. února. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav. Současné extrémně teplé počasí navíc nahrává rozvoji chřipek.

 

Dosavadní nejvyšší teploty byly v neděli překonány na 77 stanicích. Nejtepleji bylo v obci Neumětely na Berounsku, kde naměřili 17,3 stupně Celsia. Dosavadní rekord 14,5 stupně Celsia tam byl z roku 1974. Lze předpokládat, že i dnes a v dalších dnech se mohou objevit další rekordy

„Místy teploty vystoupaly na většině území na devět až 13 stupňů, na řadě míst i nad 15 stupňů Celsia," uvedli meteorologové. Alespoň 16 stupňů Celsia pak vedle Neumětel naměřily v neděli stanice v Kašperských horách, Stříbře, Třebařově, Jeseníku nebo Českých Budějovicích.

Padaly však i rekordy podstatně nižší. Na Labské boudě se teplota vyšplhala jen na 6,6 stupně Celsia, dosavadní maximum z roku 2017 ale bylo překonáno o pět stupňů. Na Lysé hoře má nový rekord hodnotu 9,6 stupně Celsia, v Úpici 9,7 stupně.

„Naopak v Doksanech se po celý den udržela mlha, a teplota se tak dostala jen slabě nad nulu," dodali meteorologové.

Teplý by měl být i následující týden. V pondělí bude jasno až polojasno, nejvyšší teploty v Čechách a ve Slezsku vystoupají zhruba na 15 stupňů.

„Současné extrémní výkyvy bohužel nahrávají v nemocnosti chřipkou. Lidí, kteří onemocní, přibývá a výjimkou není ani těžký průběh chřipky či úmrtí chronicky nemocných, kteří jsou oslabení. Pořád je lepší, když mrzne a pozvolna se otepluje, než když je jeden den, přes den kolem nuly a druhý den plus patnáct," uvádějí lékaři i hygienici.

V týdnu by se měl objevit také děšť a na horách opět sníh. Extrémní mrazy by však podle předpovědí meteorologů ale už snad přijít neměly. 

Zdroj: METROPOL / foto: archiv

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti