Krajská zdravotní prezentovala robotickou chirurgii - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Krajská zdravotní prezentovala robotickou chirurgii

foto archiv KZ a.s.

Ústí nad Labem | Krajská zdravotní, a. s. u příležitosti 10. výročí založení Centra robotické chirurgie ve středu pozvala veřejnost do atria Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Návštěvníci se zde mohli seznámit s robotickým systémem da Vinci X, který právě zde byl poprvé v České republice veřejnosti představen.

 

Krajská zdravotní, a. s., také vydala ke kulatému výročí svého špičkového pracoviště publikaci mapující uplynulé období jeho činnosti a představující obory, které pro své chirurgické výkony robotickou asistenci využívají. Od roku 2008 do 26. 9. 2018 operatéři provedli 2901 roboticky asistovaných operací.

„Robotická chirurgie je velmi mladá disciplína. Vznikla na konci 90. let, kdy byly poprvé uvedeny do činnosti robotické systémy. Jediný klinicky certifikovaný robotický chirurgický systém, původem z USA, byl výrobcem pokřtěn jménem renesančního mistra da Vinci. Od prvních instalací a provedených operací v roce 1999 udělal robotický systém da Vinci velký pokrok. První roboticky asistovaný výkon v České republice byl proveden 31. 10. 2005 v pražské Nemocnici Na Homolce. A od roku 2008 se píše historie roboticky asistované operativy v Krajské zdravotní, v ústecké Masarykově nemocnici. Před třemi lety se nám podařilo obměnit starší verzi a získat tehdy nejmodernější robot da Vinci Xi. Vedení společnosti bere dosavadní úspěchy v oboru robotické chirurgie za velký závazek a jeho rozvoj bude nadále podporovat,“ zdůraznil Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s. Více na: www.kzcr.eu

 

Zdroj: Metropol

foto archiv KZ a.s.

foto archiv KZ a.s.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření