Benefice přispěla na rekonstrukci varhan - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Benefice přispěla na rekonstrukci varhan

foto archiv

Jablonec n/N | Benefiční koncert Nokturno pro 2 862 hlasů konaný v kostele sv. Anny přispěl k záchraně největších jabloneckých varhan. Výtěžek z dobrovolného vstupného je věnován na adopci píšťaly na památku Ernsta Tschakerta, regenschoriho v kostele sv. Anny a po dostavění nového farního kostela také v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova.

 

Koncert, který pořádal Nadační fond Jablonecké varhany ve spolupráci s římskokatolickou farností Jablonec nad Nisou za finanční podpory Česko-německého fondu budoucnosti, přinesl mnohá překvapení. Ukázalo se, že ani nově postavené a pravidelně udržované varhany v kostele sv. Anny nejsou uchráněny nenadálým technickým problémům. Obětavé nasazení samotného varhaníka ale vše zachránilo a přítomní si tak odměnou za své finanční příspěvky a podporu snah o rekonstrukci varhan kostela na Horním náměstí mohli vyslechnout slavná díla J. S. Bacha či F. Mendelssohna-Bartholdyho.

Výtěžek benefičního koncertu bude věnován na adopci píšťaly, což je jedna z možností, jak na rekonstrukci varhan přispět. Jak řekl Petr Tulpa, člen správní rady Nadace jablonecké varhany: „Adopce se jeví jako nejoblíbenější způsob finanční pomoci. Z celkového počtu 2 862 píšťal je jich adoptováno již 133. Na webových stránkách jabloneckevarhany.cz je přehledný návod a možnost si vybrat konkrétní píšťalu. Každému adoptivnímu rodiči píšťaly vystavíme adopční list, kam je možné napsat věnování a může to tak být i zajímavým a netradičním dárkem.“

Nokturno pro 2 862 hlasů vyneslo 10. 072,- Kč. Varhany právě v tomto kostele dlouhodobě ničí červotoč. Po 85 letech nepřetržité služby bez větších oprav již nejsou schopny koncertního hraní a hrozí, že jejich 2 862 píšťal bez radikální rekonstrukce oněmí navždy.

 

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 

Anketa

Jste spokojeni se stavem českých dálnic a rychlostních silnic v ČR?

Ano

36.3%

 

Ne

38.2%

 

Zlepšuje se to

25.6%