Počasí zásadně ovlivní množství sklizených brambor - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Počasí zásadně ovlivní množství sklizených brambor

foto archiv

Jihlava | Z dat, která zveřejnil Český statistický úřad, vyplývá, že plochy brambor opět poklesly – v roce 2017 se pěstovalo v ČR 23 418 ha brambor, v letošním roce osázeli zemědělci už jen 22 899 ha této plodiny, úbytek tedy činil za republiku 519 ha.

 

Tomuto trendu neunikly ani osázené plochy v Kraji Vysočina, kde v roce 2017 zabraly 8 261 ha a v roce 2018 už jen 7 830 ha – pokles ploch brambor tedy jen v Kraji Vysočina představoval 431 ha.

V současné době velké množství hospodyněk dává přednost příležitostnému nákupu malého množství brambor, které jsou už oprané a balené. „Větší množství pro zimní skladování doporučujeme zakoupit nejlépe od známého pěstitele se zárukou kvality. Takto nakoupené brambory je nutné skladovat nejlépe při teplotě v rozmezí 4–6 °C a relativní vlhkost vzduchu kolem 93–98 %,“ sdílel informaci zástupců pěstitelů Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství. Na otázku, zda bude dostatek brambor k zimnímu uskladnění z místní produkce, nelze v tuto chvíli dát jednoznačnou odpověď – vše závisí na počasí, hlavně na množství srážek.

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 

Anketa

Jste spokojeni se stavem českých dálnic a rychlostních silnic v ČR?

Ano

36.3%

 

Ne

38.2%

 

Zlepšuje se to

25.6%