Praha podpoří Letecký den k 100. výročí založení letiště Praha – Kbely - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Praha podpoří Letecký den k 100. výročí založení letiště Praha – Kbely

foto archiv

Praha | Pražští radní odsouhlasili poskytnutí účelové neinvestiční dotace ve výši 2 miliony korun spolku Jagello 2000 za účelem přípravy, organizace a realizace akce Letecký den 24. základny dopravního letectva k 100. výročí založení letiště Praha – Kbely. Poskytnutí dotace musí ještě schválit pražské zastupitelstvo.

 

Vojenské letiště Praha – Kbely, na kterém se akce 9. června 2018 uskuteční, bylo založeno krátce po vzniku Československé republiky v roce 1918 a je prvním vojenským letištěm postaveným po vzniku samostatného Československa a momentálně i nejstarším vojenským letištěm u nás.

„Zejména proto, že se jedná o událost konanou v souvislosti s výročím 100 let vzniku samostatného československého státu a 25 let České republiky v roce 2018, je téměř nepředstavitelné, že by se jeho průběhu nepředstavila i neodmyslitelná součást národní chlouby – české letectví,“ doplnila po jednání rady náměstkyně primátorky Eva Kislingerová.

Na letišti ve Kbelích se začala psát historie československého vojenského i civilního letectví. Letecký pluk 1, který získal ve dvacátých letech minulého století čestný název „Letecký pluk 1 TGM“ tvořil jeho základ. Kbely se staly rovněž zázemím pro Československé aerolinie. A právě zde, po skončení II. světové války, byli jako hrdinové přivítáni letci z Anglie.

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronických pokladen?

ano

58.5%

 

ne

41.5%

 

 

Anketa

Jste pro, aby se znovu proplácely i první tři dny nemocenské?

ano

68.5%

 

ne

31.5%