Arboristé ošetřili dřezovcovou alej v Lednicko-valtickém areálu - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Arboristé ošetřili dřezovcovou alej v Lednicko-valtickém areálu

foto archiv

Valtice | Celkem 45 stromů u zámečku Tři Grácie a Nového Dvora v Lednicko-valtickém areálu nechal arboristicky ošetřit podnik Lesy ČR. Stromy se ořezávaly, kácet nebylo třeba. Náklady na arboristické práce činí 60 tisíc korun. Exotické dřezovce trojtrnné vysazené lichtenštejnskými zahradníky chřadly kvůli dlouhodobému suchu i vysokému věku a ohrožovaly bezpečnost.

 

Suché větve v korunách nebo téměř uschlé stromy. Nahnilé kmeny či dutiny. Přerostlé, těžké větve, které mohly stromy rozlomit. Nezbytné řezy odborníci provedli poté, co se dostali do korun pomocí lan a lezeckých technik. Dbali na to, aby nepoškodili větve, které měly na stromech zůstat. „Několik stromů ošetřili z vysokozdvižné plošiny, protože se na ně nedalo bezpečně vylézt,“ uvedl Jan Dovrtěl z Lesního závodu Židlochovice a pokračoval: „Chtěli jsme stihnout práce před začátkem vegetačního období, proto měli arboristé velmi obtížné podmínky. Bylo opravdu chladno a navíc museli dávat pozor na ostré trny dřezovců. Tyto dřeviny mají také poměrně křehké dřevo, takže bezpečný nebyl ani pohyb v korunách“. Vzhledem k frekvenci návštěvníků a nebezpečí, které hrozilo rozlomením stromů nebo pádem velkých větví, byl ořez nutností. Dřezovce ale snáší silnější řez poměrně dobře a rychle regenerují. Včasným zkrácením větví se stromy odlehčily a nerozlomily se, takže lesníci tímto zásahem prodloužili jejich životnost.

Zásah předem schválilo oddělení památkové péče Městského úřadu Břeclav, stejně jako všechny úpravy, které se týkají Lednicko-valtického areálu zapsaného v UNESCO.

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronických pokladen?

ano

59.1%

 

ne

40.9%

 

 

Anketa

Jste pro, aby se znovu proplácely i první tři dny nemocenské?

ano

68.8%

 

ne

31.2%