Farmou roku je Včelí farma Cihlářovi z Kopeče - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Farmou roku je Včelí farma Cihlářovi z Kopeče

Foto archiv

Praha | Vyvrcholení 16. ročníku soutěže Farma se uskutečnilo v pražském Divadle ABC před zraky více než pětistovky hostů, mezi kterými nechyběla řada osobností. Pořadí jednotlivých rodinných farem vyhlásili a ocenění jim předali kandidáti na prezidenta ČR. Akci pořádá Asociace soukromého zemědělství ČR.

 

Roli při rozhodování hodnotitelské komise hrají celkový vzhled farmy, organizace práce, ekonomické výsledky, zamýšlený rozvoj a zapojení rodiny do chodu farmy.

Vítězem soutěže rodinných farem z různých koutů naší republiky, s různorodou charakteristikou, strukturou či velikostí hospodářství, které prezentují svůj podnikatelský záměr, se stala Včelí farma Cihlářovi z Kopeče na Mělnicku. Její příběh nejlépe dokládají před čtvrtstoletím pořízené fotografie, na nichž jsou místo dříve opečovávaného hospodářství pouhé ruiny. Změnit komunisty zabraný a následně roky devastovaný statek a jeho okolí, které sloužilo jako veřejná skládka, na místo vhodné k životu a podnikání, stálo Ladislava Boháče a jeho rodinu spoustu sil. Odměnou je dnes nejen jemu, ale i dceři Janě Cihlářové s manželem Petrem doslova výstavní usedlost, která neunikne pozornosti žádného zákazníka mířícího do této obce pro kvalitní med. Kromě hospodaření na původních 45 hektarech půdy je hlavním zaměřením jedné z největších farem svého druhu u nás právě chov včel o počtu 1200 produkčních včelstev, opylovací činnost formou služby pro zemědělce a sadaře, a produkce řady jednodruhových a ochucených medů ve vlastní faremní provozovně s prodejem koncovým zákazníkům. 

Stříbrnou příčku vybojovala farma rodiny Mačlových z Mačic. Bronz obsadila Kozí farma Sedlák, jejíž historie v obci Šošůvka, samém srdci tak trochu tajemného Moravského krasu, je stará více než dvě stě let.

„Opět se k naší velké radosti ukazuje, že sedláci jsou většinou ve svých postojích a názorech stálí, stejně jako ti před 70 lety. A že jsou těmi, kdo mohou na svých příkladech a příbězích svých rodin dokumentovat jak příležitost, okleštěnou nesmyslnými politickými nebo byrokratickými omezeními, dokážou v praxi proměnit v příkladná hospodářství, která se opět a možná někomu navzdory, stávají neodmyslitelnou součástí českého venkova,“ uzavírá předseda ASZ ČR Josef Stehlík. Zdroj: ASZ ČR  

 

 

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronických pokladen?

ano

58.3%

 

ne

41.7%

 

 

Anketa

Jste pro, aby se znovu proplácely i první tři dny nemocenské?

ano

68.2%

 

ne

31.8%