Nejlépe se žije v Praze, Ústecký kraj skončil dvanáctý - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Nejlépe se žije v Praze, Ústecký kraj skončil dvanáctý

Foto archiv

Praha | Hlavní město Praha obhájilo prvenství v celostátním srovnávacím výzkumu Místo pro život. Excelentní zdravotnictví, vzdělávací soustava a infrastruktura, nejvyšší mzdy a bohaté volnočasové vyžití. To jsou oblasti, kterými se může Praha skutečně pochlubit. Stříbro bere Jihočeský kraj, bronz Královéhradecký kraj. Výzkum Místo pro život, který realizuje analytická agentura Datank, hodnotí desítky kritérií v osmi hlavních oblastech.

 

Praha je s přehledem nejlepším místem pro život v České republice. V porovnání s ostatními kraji vyniká především ve zdravotní péči, školství, infrastruktuře a mzdách. Oproti předchozímu ročníku si navíc dokázala polepšit v investicích určených na ochranu životního prostředí. Vynakládá na tuto oblast vůbec nejvyšší částku v přepočtu na obyvatele. I to přispělo k výraznému posunu v oblasti ekologie a životního prostředí z poslední příčky v roce 2016 na letošní šestou pozici. Praha se pyšní nejvyšším počtem lékařů a zubařů, lidé jsou nejméně nemocní, naděje na dožití je nejvyšší a je zde také nejvíce lůžek v nemocnicích. Vůbec nejnižší kapacity má ovšem v zařízeních pro seniory, což muže být v budoucnu problém. O atraktivitě pražských vysokých škol není pochyb, nejúspěšnější jsou také zdejší maturanti u státních zkoušek. Chybí zato dostatečné množství koupališť a bazénů, sportovních aktivit by si Praha zasloužila také více. Vedle životního prostředí je v Praze největší problém s bezpečností. Stane se zde nejvíce dopravních nehod a v objasněnosti trestných činů je zde policie nejméně úspěšná.

Ústecký kraj má velmi dobrou infrastrukturu. Železnice i silniční a dálniční sít patří k jedné z vůbec nejlepších v České republice. V regionu je dostatek čerpacích stanic a odpovídající kapacita čističek odpadních vod. Přestože se průměrné mzdy v kraji mírně zvýšily, stále zůstávají podprůměrné. To platí i o nezaměstnanosti, která se sice rovněž snížila, ale stále je to také letos nejhorší výsledek za celou ČR. Šance na přijetí do zaměstnání je nicméně vysoká. Celkem pozitivní situace vládne ve zdravotnictví a sociální oblasti. V kraji je dostatek zubařů, lůžek v nemocnicích i v domovech pro seniory. Se vzděláním je to o poznání horší. Přestože se v úspešnosti splnění státních maturitních zkoušek zdejší studenti zlepšili, stále jsou nejhorší v celé republice. Také vysoký počet dětí v základních školách rozvoji vzdělanosti příliš nepřispěje. I když má kraj hodně policistů, v regionu tak bezpečno není. Převažuje vysoká kriminalita, na silnicích je dost nehod a bohužel i úmrtí. V celkovém hodnocení to kraji na severu Čech vynáší pouze třetí místo od konce. Zdroj: Místo pro život

 

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronických pokladen?

ano

58.2%

 

ne

41.8%

 

 

Anketa

Jste pro, aby se znovu proplácely i první tři dny nemocenské?

ano

68.3%

 

ne

31.7%