Na Měsíc "spadla" průzkumná mise NASA - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Na Měsíc "spadla" průzkumná mise NASA

Ikona

9. října 2009, 19.43 | MĚSÍC | Dvě vesmírná plavidla amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) se řízeně zřítila na povrch Měsíce. Moduly na Měsíci pátraly po zmrzlé vodě, v pátek o tom informovala BBC. Plavidla do povrchu Měsíce v kráteru Cabeus narazila rychlostí kolem 9000 kilometrů za hodinu, tedy více než sedminásobnou rychlostí zvuku.

 

 Dvou a půl tunová raketa, která k luně sondu LCROSS donesla. Dopad rakety vymrštil z povrchu měsíční prach a kameny, které sonda letící nad ní analyzuje. Exploze o síle 1,5 tuny TNT vymrštila z kráteru kolem 350 tisíc kilogramů prachu a kamenů do výšky 10 kilometrů. V povrchu Měsíce měl vzniknout čtyři metry hluboký kráter o velikosti 20 metrů.

Čtyři minuty po dopadu rakety její osud následovala i sonda LCROSS. V ní jsou uloženy přístroje určené pro analýzu složení oblaku prachu, který se po přistání zvedl. Právě v něm by vědci rádi objevili zmrzlou vodu.

Kráter Cabeus leží v té části Měsíce, která je neustále ve stínu. Podle vědců je možné, že by v těchto částech mohl být pod povrchem led.

"Pokud by byl led přítomen v permanentně zastíněných kráterech, mohl by se tak potenciálně stát zdrojem vody pro případné zřízení stanice s lidskou posádkou," řekl doktor Vincent Eke z britské univerzity v Durhamu.

Projekt LCROSS (Lunar Crater Observation and Sensing Satellite) stál 79 milionů dolarů.

Vyslání těchto sond je prvním krokem amerického vesmírného plánu s názvem Lunar Precursor and Robotic Program (LPRP). Jedná se o sérii několika bezpilotních misí, které budou získávat údaje a poznatky nutné pro návrat amerických astronautů na povrch Měsíce v roce 2020.

Plánování těchto automatických misí začalo v roce 2004, když tehdejší prezident George W. Bush vyhlásil orientaci americké astronautiky na obnovení pilotovaných letů na Měsíc a Mars.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti