Díky komplexní obnově má elektrárna prvenství - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Díky komplexní obnově má elektrárna prvenství

Ikona

18. února 2009, 19.42 | Tušimice, Počerady | Světovým prvenstvím se může pochlubit elektrárna Tušimice ze Skupiny ČEZ. V rámci komplexní obnovy zde totiž byl vybudován nejdelší flexibilní přívod energií pro stroje obsluhující skládku hnědého uhlí. „Vyrobila ho a dodala společnost Hennlich Industrietechnik, přičemž délka přívodu přesahuje 600 metrů. Tím jsme o více než 100 metrů trumfli podobné zařízení v námořním přístavu v Singapuru,“ říká Otakar Tuček, ředitel Elektráren Tušimice a Prunéřov.

 

Jak dále ředitel Tuček uvedl, vlastně ani neví, jestli nějaký tak dlouhý přívod v elektrárně mají. „Protože zatím funguje k naší plné spokojenosti. Jeho najetí do provozu se navíc obešlo bez jakýchkoliv porodních bolestí, které většinou provázejí zprovoznění různých technologií, a to nejen těch elektrárenských,“ vysvětlil svá slova, míněná jako nadsázku. „Prostě je to nové zařízení a jako nové tudíž i dobře funguje.“ 

I když nejdelší flexibilní přívod energií na světě již prošel zatěžkávací zkouškou během nedávných mrazů a plně se osvědčil, podle ředitele Tučka teprve dlouhodobé nasazení prokáže, zda se na něm neprojeví nějaké nečekané neduhy. Předpokládáme ovšem, že bude tak dobře fungovat i nadále a že s ním budeme stále spokojeni,“ dodal Otakar Tuček.

 Nové zařízení přitom nahrazuje konzervativní přístupy ke konstrukci, kdy se navíjely kabely 6 KV. „Komplexní obnova Tušimic je o tom, že jdeme cestou vyšší technologické úrovně, která opouští zaběhlé staré systémy,“ uzavřel Otakar Tuček.

Flexibilní přívod napájení přivádí potřebné energie do skládkových strojů, které zásobují uhlím elektrárnu. „Ke strojům je přiváděnou pět jednotlivých energetických přívodů integrovaných do jednoho přívodního vedení. Součástí flexibilního vedení jsou i optické kabely pro přenosy signálů a přívod technologické vody. Technickou zajímavostí je i to, že toto řešení umožňuje připojit každý z nakladačů na libovolný typ energetického přívodu,“ přibližuje „své dítě“ Vítězslav Votruba, vedoucí litoměřického odštěpného závodu Hennlich Engineering, kde zařízení navrhli a vyrobili. Pro lepší názornost dodává, že přívod je dlouhý jako šest fotbalových hřišť za sebou.

Podobné zařízení jako v Tušimicích je již několik let v provozu v elektrárně Počerady. Tam ovšem Hennlich Engineering dodal na délku poloviční přívod, který rovněž zajišťuje přívod energií pro elektrárenskou skládku uhlí a přívod postřikové vody ke zkrápění přesypu.

 „Kabelové řetězy máme u nás od roku 2001 a od té doby jsme na ně nesáhli. Prostě nemá to chybu. Čtyři žíly jsou položeny vedle sebe do řetězu a proti mechanickému poškození i povětrnostním vlivům jsou chráněny krytem,“ pochvaluje si Miloš Chaloupka, technolog zauhlování v elektrárně Počerady. Jak dodal na závěr, oproti starému systému se nemusí používat žádné navíjecí bubny, kabely se nekroutí či se na nich netvoří smyčky. 

Ota Schnepp

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti