Focus: Fukušima a jaderní samurajové - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Focus: Fukušima a jaderní samurajové

Japonci si v neděli připomínají první výročí havárie v jaderné elektrárně Fukušima I poničené mohutným zemětřesením, které před rokem postihlo východní pobřeží ostrova Honšú, a vzdávají hold "jaderným samurajům", již likvidovali její následky.

 

Japonci sice oslavují techniky, kteří se snažili ochladit přehřáté reaktory, většina z hrdinů však pro ně nemá tvář ani jméno. Kvůli vysoké úrovni radiace přitom riskovali své zdraví i životy.

Společnost je podle profesora sociologie Takašiho Mijadžamy nevnímá jako jednotlivce, ale jako jednolitou skupinu. Taková je podle jeho slov povaha japonské mentality. Hrdinové z Fukušimy proto zůstanou pro většinu Japonců jednotným týmem.

Vliv na to měla i problematická role, kterou v havárii hrála společnost Tokyo Electric Power (TEPCO), provozovatel poškozené elektrárny. Řada Japonců jí přisuzuje velkou část zodpovědnosti za katastrofu.

To pak ovlivňuje i způsob, jakým Japonci vnímají techniky z Fukušimy. V drtivé většině případů šlo totiž o zaměstnance firmy TEPCO a jejích dceřiných společností.

Skupina likvidující nejhorší jadernou havárii v dějinách Japonska byla vystavena řadě problémů. Několik lidí například utrpělo radiační popáleniny poté, co šlápli do silně kontaminované vody, když pokládali v suterénu elektrárny kabely.

Likvidátoři havárie skončili v nemocnici, přestože na sobě měli ochranné obleky. Jejich boty totiž byli příliš nízké. Odborníci později zjistili, že úroveň radiace, jíž byli vystaveni, mnohonásobně překročila jejich očekávání. Ve vodě bylo desettisíckrát víc radiace, než bývá v normálně fungujícím reaktoru.

"Všechno jsou to samurajové," napsal před časem jeden z obdivovatelů "jaderných hrdinů" na sociální síti Facebook. "Dovolte nám modlit se za to, abyste se ve zdraví a bezpečně vrátili domů. Nechť vás v boji za svou zem a lid ani na minutu neopouští Bůh," uvedl jiný uživatel Facebooku.

Fotografie z nitra Fukušimy jsou velmi vzácné. Několik snímků však proniklo na veřejnost. Zobrazují postavy připomínající spíše stíny, které plnily své úkoly v pološeru areálu Fukušimy. Náročnou práci jim osvětlovalo jen pár slabých žárovek.

Řada dobrovolníků, kteří zasahovali ve Fukušimě, neměla čas dokonce ani vracet se po službě domů. "Je to tam jako válka," uvedla několik týdnů po havárii japonskému deníku Jomiuri Šimbun manželka jednoho z likvidátorů.

Mezi techniky byli lidé různého věku. Jeden z nich se dobrovolně přihlásil k práci v poničené elektrárně přesto, že měl za půl roku odejít do důchodu.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti