ÚDER V LIBYI: Proč se Úsvit odysey mění v zákopovou válku - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

ÚDER V LIBYI: Proč se Úsvit odysey mění v zákopovou válku

18. dubna 2011, 08.12 | TRIPOLIS | Jedni útočí, druzí hlídají a třetí jen pozorují. Měsíc vzdušné války ukázal, jak je NATO rozděleno ve válce s Muammarem Kaddáfím. Libyjský vůdce vrazil klín mezi spojence, kteří mají ve své zakládací listině vepsáno mušketýrské heslo "jeden za všechny, všichni za jednoho".

 

"Jsme jednotní v tom, čeho chceme dosáhnout. Dokud je Kaddáfí u moci, aliance a její partneři budou pokračovat ve vojenské operaci, aby civilisté zůstali pod ochranou," ujistili ve společném článku, který vyšel v pátek v denících The Washington Post, The Times a Le Figaro americký prezident Barack Obama, britský premiér David Cameron a prezident Francie Nicolas Sarkozy.

Jenže jednotní jsou spojenci pouze v případě cíle - ne však způsobu, jak ho dosáhnout.

Francie, která v sobotu 19. března svrhla na Libyi první bombu, požaduje, aby členové NATO poskytli více bitevníků a další výzbroj pro bombardování Kaddáfího jednotek. Jen zlomek z aliančních států je však ochoten vyslat své stíhačky nad Libyi.

Zatímco Francouzi chtějí vítězství vybombardovat, Italové chtějí vyzbrojit povstalce, aby si to s nenáviděným vůdcem vyřídili sami. Většina zemí NATO je ale proti.

Další státy lavírují nebo jen přihlížejí, jak na Libyi dopadají bomby, případně jak Kaddáfí projíždí v kabrioletu Tripolisem a teatrálně tyčí pěst k nebi.

Američané původně operaci Úsvit odysey řídili, poté však předali velení NATO a většinu svých stíhaček a bombardérů z okolí Libye stáhli. Nyní vedou jen podpůrné nálety na protivzdušnou obranu.

Francouzi je přemlouvají, aby své bitevníky nad Libyi vrátili. Zatím marně. Stejný výsledek má snaha přimět další evropské státy, aby se zapojily do útoků.

"Itálie nevydá příkaz k tomu, aby její letadla spustila palbu," ujistil v parlamentu italský ministr obrany Ignazio La Russa.

Česká vláda už před začátkem útoků oznámila, že gripeny, které má v pronájmu česká armáda, se vzdušných úderů nezúčastní. Diplomacie to zdůvodnila tím, že oblast Středomoří nepatří k prioritám české zahraniční politiky.

Ministerstvo obrany zase vzkázalo, že letouny nemají potřebné datové systémy a pilotům chybí školení, jak doplňovat palivo za letu. Především však - česká armáda má těchto stíhaček málo, pouze 14.

Tato roztříštěnost aliance je zjevně příčinou, proč se Úsvit odysey mění v zákopovou válku.

A to je přehled, jak se státy NATO podílejí na operacích proti Kaddáfího režimu.

STÁTY NATO, KTERÉ BOMBARDUJÍ:
Belgie, Británie, Dánsko, Francie, Kanada, Norsko, Spojené státy

... KTERÉ DOHLÍŽEJÍ NA BEZLETOVOU ZÓNU:
Itálie, Nizozemsko, Španělsko

... JEJICHŽ LODĚ HLÍDAJÍ ZBROJNÍ EMBARGO:
Albánie, Bulharsko, Rumunsko, Řecko, Turecko

... A STÁTY, KTERÉ SE NA TO DÍVAJÍ:
Česko, Chorvatsko, Estonsko, Island, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Polsko, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko

Tématické zařazení:

 » Aktuality