ÚDER V LIBYI: Libyjské povstání v datech - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

ÚDER V LIBYI: Libyjské povstání v datech

23. března 2011, 17.32 | TRIPOLIS | Připravili jsme přehled vývoje libyjského povstání. Údaje poskytla ve středu agentura Reuters.

 

ÚNOR:

15. a 16. února -Ve městě Benghází propukly nepokoje, vyvolalo je zatčením bojovníka za lidská práva Fathího Tarbela, který usiloval o propuštění politických vězňů.

17. února - Aktivisté prohlásili tento den Dnem hněvu. Učinili tak na památku střetů, při nichž v Benghází bezpečnostní síly zabily demonstranty, kteří zaútočili na italský konzulát.

21. února - Diplomaté působící v libyjské misi při OSN se distancovali od režimu Muammara Kaddáfího a vyjádřili podporu protivládním demonstrantům.

22. února - Kaddáfí prohlašuje, že je ochoten zemřít „mučednickou smrtí“ a slibuje potlačení vzpoury na východě země.

24. února - Protivládní milice přebírá kontrolu nad městem Misráta, odkud její příslušníci vyhnali Kaddáfího přívržence.

26. února - Rada bezpečnosti OSN uvaluje sankce na Kaddáfího a jeho rodinu. Kaddáfího syn Sajf Islám varuje, že by nepokoje mohly vést k občanské válce.


BŘEZEN:

1. března - Valné shromáždění OSN odvolalo Libyi z Rady OSN pro lidská práva kvůli násilnostem ze strany libyjských sil proti demonstrantům.

5. března - Národní rada, která se sešla v Benghází, se prohlásila za jediného představitele Libye.

9. března - Kaddáfí zopakoval své přesvědčení, že vzpouru podnítili zahraniční členové Al-Káidy.

10. března - Vojenské letouny Kaddáfího přívrženců bombardují Bregu. Útoky se tak posouvají hlouběji do území ovládaného povstalci. Kaddáfí opět získává kontrolu nad Zavíjou ležící přibližně 50 kilometrů od hlavního města Tripolisu. Francie uznává libyjskou Národní radu jakožto zastupitele libyjského lidu.

11. března - Libye přerušuje diplomatické styky s Francií.

12. března - Arabská liga vyzývá k vytvoření bezletové zóny nad Libyí, jako důvod uvádí „vážné zločiny“, jež Kaddáfího vláda spáchala na libyjském lidu.

16. března - Kaddáfího jednotky se nacházejí v blízkosti Benghází. Libyjský vůdce se chystá rozprášit povstalce.

17. března - Rada bezpečnosti OSN schvaluje vytvoření bezletové zóny nad Libyí. K ochraně libyjského lidu má být použito „všech potřebných opatření“.

19. března - První letecké útoky zastavují postup Kaddáfího jednotek na Benghází a zasahují libyjskou protivzdušnou obranu. Kaddáfí rezoluci OSN spojenců nazývá „nestoudným kolonialismem“.

20. března - Libye vyhlašuje klid zbraní, který je v rozporu s Kaddáfího dřívější rétorikou: jen o několik hodin dříve avizoval distribuci zbraní mezi své přívržence.

21. března - Spojenci zahajují druhou vlnu nočních leteckých útoků. Libyjská vláda oznámila, že Kaddáfího bunkr zasáhla raketa. Libyjské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že si vojenská operace vyžádala 64 obětí, informaci nebylo možné nezávisle ověřit.

22. března - Spojenecké letouny podnikly nad územím Libye přes 300 průzkumných letů a vystřelily přes 160 křižujících střel Tomahawk. Poté, co oznámil, že se nevzdá, nechal Kaddáfí okolo svého bunkru vytvořit živý štít. Spojenecká vojska nazval „bandou fašistů, která skončí na smetišti dějin“. Americký admirál Samuel Locklear uvedl, že Kaddáfí porušuje rezoluci OSN.

23. března – Kaddáfího vojska ostřelují povstalecké město Misráta, útok si vyžádal desítky obětí. Kaddáfího věrní útočí také na město Zintán při tuniských hranicích.

Tématické zařazení:

 » Aktuality