Sazka na sebe podala insolvenční návrh - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Sazka na sebe podala insolvenční návrh

21. března 2011, 17.38 | PRAHA | Loterijní společnost Sazka na sebe v pondělí podala k Městskému soudu v Praze insolvenční návrh spojený s návrhem na povolení reorganizace. Informace pochází z internetové verze insolvenčního rejstříku. Návrh podal jeden ze statutárních zástupců loterijní společnosti, a to místopředseda představenstva Roman Ječmínek.

 

Podle něj firma zastavila platby podstatné části svých peněžitých závazků a není schopna je plnit. Ječmínek, který je jako místopředseda představenstva Sazky oprávněn jednat jejím jménem, současně navrhuje, aby byl její úpadek řešen formou reorganizace.

"V pátek 18. března jsem se, po důkladném zvážení posledního vývoje ve společnosti Sazka, jako jeden ze statutárních zástupců společnosti Sazka rozhodl splnit svou zákonnou povinnost a podal jsem na tuto společnost insolvenční návrh," uvedl Ječmínek a zdůraznil, že jeho podání neznamená okamžité vyhlášení úpadku. "Soud má za povinnost dotázat se dalších statutárních orgánů na jejich názor a následně na základě svých zjištění rozhodnout," dodal Ječmínek. Dalším statutárním orgánem Sazky je její generální ředitel a předseda představenstva Aleš Hušák.

Ječmínka vedly k podání insolvenčního návrhu čtyři důvody. Finanční situace Sazky se podle něj v posledních týdnech výrazně zhoršila, navíc prý byly přihlášeny pohledávky, jejichž výše či existence podle Ječmínka nebyl dříve známa ani členům statutárních orgánů. Společnost prý také není schopna hradit ani běžné provozní náklady, vyplácet výhry a podobně. "Na jednání mimořádného představenstva společnosti 14. března byl předsedou představenstva společnosti předložen materiál, který jasně konstatoval, že společnost splňuje veškeré známky úpadku. Přesto představenstvo společnosti o podání insolvenčního návrhu nerozhodovala. Přes můj nesouhlas požádalo ministerstvo financí o pozastavení hlavní obchodní činnosti, a tím se pokusilo de facto ukončit veškeré příjmy společnosti," zdůvodnil podání Ječmínek.

Jeden z velkých věřitelů, skupina KKCG Karla Komárka, návrh podaný místopředsedou Ječmínkem přivítala. Podle ní by se k němu měl připojit i předseda představenstva Aleš Hušák i další členové představenstva. "Dnes už není sebemenší pochybnosti o tom, že je Sazka delší dobu v úpadku. A to bez ohledu na nepravdivá opakovaná prohlášení Dr. Hušáka. V okamžiku, kdy Sazka veřejně přiznala, že zastavila platby z důvodu nedostatku finančních prostředků, měla dle insolvenčního zákona sama povinnost podat insolvenční návrh," uvedl výkonný ředitel skupiny KKCG Jiří Radoch.

Sazka je od 17. ledna v insolvenčním řízení, kdy insolvenční návrh podal hlavní věřitel firmy, miliardář Radovan Vítek, a to prostřednictvím společnosti Moranda. Vítek má pohledávky za Sazkou za zhruba 1,5 miliardy korun, vlastní také zhruba čtvrtinu jejích dluhopisů. Svým insolvenčním návrhem se připojila i KKCG SF. Oba navrhovatelé se o Sazku ucházejí, třetím zájemcem jsou Penta a E-Invest. Podle serveru iHned.cz se do boje o Sazku připojila i investiční skupina PPF, která má vést "intenzivní jednání s významným věřitelem Sazky Radovanem Vítkem".

Soud svým verdiktem Sazce omezil nakládání s majetkem, kdy Sazka musí žádat o souhlas předběžného insolvenčního správce. Verdikt o ustanovení předběžného insolvenčního správce, kterým byl Josef Cupka, však na konci minulého týdne zrušil Vrchní soud v Praze.

Sazka minulý týden přiznala, že nemá dostatek finančních prostředků na to, aby mohla vyplatit výherci lednovou výhru ve výši 103 milionů korun. Navíc požádala o dočasné přerušení loterijní činnosti, a to do té doby, dokud soud nerozhodne o smlouvách s firmou Gladiolus. Na základě nich by získala úvěr až 2,5 miliardy korun.

Tématické zařazení:

 » Krimi  

 » Aktuality