Sucho znehodnocuje vltavskou vodní cestu, na Orlíku se zastavil lodní výtah! - Aktuality - Český Metropol

Aktuality

Sucho znehodnocuje vltavskou vodní cestu, na Orlíku se zastavil lodní výtah!

Orlík / Kvůli suchu končí na Orlické přehradě provoz plavebního výtahu. Povodí Vltavy uvedlo, že pro nedostatek vody stále klesá přítok do nádrže. Z téhož důvodu byla zkrácena plavební dráha na vodní nádrži Hracholusky.

 

Sucho tak znehodnocuje vltavskou vodní cestu. "Při poklesu vodní hladiny 345,6 metru nad mořem končí provoz lodního výtahu pro plavidla s hmotností do 3,5 tuny, šířkou tři metry, délkou 8,5 metru a ponorem do 1,15 metru. Pokud hladina stoupne, bude zařízení opět spuštěno," uvedl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

 

Na vodním díle Hracholusky na Plzeňsku minulý týden v pátek klesla hladina v nádrži pod kótu 351,1 metru nad mořem. Důvodem je výrazné sucho v celém povodí Mže. V uplynulých týdnech a měsících byly celkové přítoky do přehradní nádrže hluboko pod hodnotami dlouhodobých průměrů. Výjimkou nebyly ani průtoky pod hodnotami historických minim, pouhých 8,3 procenta dlouhodobého průměrného ročního přítoku za dobu pozorování od roku 1930.

 

Stát proto už po desetiletí mluví o výstavbě druhého většího výtahu, který by mohl přes hráz dostat lodě o délce až 44 metrů. Povodí má aktuálně v běhu zakázku na technicko-ekonomickou studii k novému výtahu. Ještě větší překážku na vodní cestě pak představují Slapy, které mohou lodě do 8,5 metru překonat pouze na přívěsu za traktorem. I na Slapech má vzniknout výtah. Částky za oba výtahy jdou do miliard.

 

Orlická přehrada je největší vodní dílo v České republice. Stavba začala v roce 1954 a hlavní část prací pokračovala až do roku 1961. V minulosti prošla přehrada mnoha zkouškami, těmi nejnáročnějšími byly povodně v letech 2002 a 2006. Tehdy odolala zátěži, s níž se při její stavbě vůbec nepočítalo. Hracholuská nádrž má rozlohu 490 hektarů a vznikla vybudováním sypané hráze v roce 1964 a zaplavením údolí Mže.

Zdroj: Metropol / ČTK foto: archiv

Tématické zařazení:

 » Aktuality