Hasiči varují: Zamykání vchodových dveří u bytových domů vás může stát život! - Aktuality - Český Metropol

Aktuality

Hasiči varují: Zamykání vchodových dveří u bytových domů vás může stát život!

Praha I Je to zvyk ještě z dob socialismu, který ale dodnes v tisících bytových domech u nás přetrval. Zamykají se dveře u vchodů do domů proto, aby se tam nedostal nikdo nepovolaný. Hasiči ale varují, že jde o čirý nesmysl,který může ohrozit zdraví a život stovek lidí!

 

Vchod v bytových domech je totiž často jediný únikový východ často pro desítky nebo stovky obyvatel domu, vchodu. Když začne hořet a je třeba, aby nájemníci opustili byty a celý dům, může být problém.

 

"Tito, kteří tak urputně trvají na zamykání vchodů domů si bohužel neuvědomují, že vchodové dveře zároveň slouží jako hlavní únikový východ. Nesmí dojít k situaci, kdy lidé vezmou za kliku a dveře jim nepůjdou otevřít. V tu chvíli se stanou vězni, ve svém vlastním hořícím domě,“ upozorňují hasiči s tím, že zameztení vstupu nepovolaných osob do domu lze provést třeba tak, že z venkovní strany je koule, z vnitřní je klika. Eventuálně lze otevření dveří uzpůsobit na tlačítko, které je hned někde u dveří. Ale v žádném případě nesmí být dveře zamčené.

 

„Lidé si často ani neuvědomují, že svým chováním porušují požární předpisy. Hlavní vchodové dveře bytového domu jsou součástí únikové cesty. A podle vyhlášky o požární prevenci nesmí být zamčené. Za opakované nedodržování může společenství vlastníků dostat pokutu až do výše milionu korun," varují zástupci HZS.

 

Podle záchranářů nesmí dojít k tomu, že člověk stojící u zamčených dveří v zakouřené chodbě nemá možnou cestu ven ani síly nazpět. Po pár vteřinách nadechnutí upadá do bezvědomí na podlahu, kde následně umírá.


Už jen z toho, že lidé parkují na žlutě vyznačených pruzích, která slouží pro evakuaci obyvatel hasičskou nástupní plošinou je tímhle práce velmi stížená a riskují tak, že jim mazlíčky někdo pěkně oškrábe.
Řešením je tzv. panikový zámek, kde dveře z venku jsou stále zamčené, ale ze vnitř stále otevřené.

 

 

Zdroj: Metropol, HZS / foto: HZS

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření