Nejen auta, motorky, ale i drony budou mít své „espézetky“. - Aktuality - Český Metropol

Aktuality

Nejen auta, motorky, ale i drony budou mít své „espézetky“.

Praha I Desetitisíce lidí, kteří se naučily používat drony, si je budou muset zaregistrovat a skládat prostřednictvím online testu zkoušky zaměřené nejen na jejich ovládání, ale také na znalosti meteorologie. Čeká je také prokázání znalosti pravidel, které používání bezpilotních létajících prostředků upravují.

 

Nařízení Evropské unie, které má od příštího roku zvýšit bezpečnost pohybu dronů na evropském nebi, totiž nesměřuje pouze k nově pořizovaným strojům. A půjde jak o nové vlastníky těchto strojů, tak také o ty, kteří s nimi létají už delší dobu.

 

„Minimálně bude potřeba upravit zákon o civilním letectví z roku 1997. Pokud by byl ještě dopad do dalších resortů, musely by se upravovat i jiné zákony,“ uvedl ředitel provozní sekce Úřadu pro civilní letectví Vítězslav Hezký.

 

Úřad, který u nás vykonává dohled nad leteckým provozem, se připravovanou změnou pravidel zabývá už přes rok spolu se zástupci ministerstva dopravy nebo leteckými dispečery z řízení letového provozu.

 

Změna pravidel, kterou evropská komise schválila před několika dny, dává členským státům EU volnost v tom, jak cíle nařízení zapracují do národní legislativy.

 

„Není tak ještě možné říct, zda drony budou vybaveny na dálku viditelnými štítky s evidenčním číslem, nebo jestli budou muset svoji totožnost povinně vysílat, což řada běžně dostupných komerčních dronů už dnes umí.

 

Podobná pravidla jsou v tom, jak vysoko tyto stroje mohou létat. Je to hranice 300 metrů nad zemí, přestože většina z nich by dokázala vystoupat mnohem výše.

 

Zároveň dron také nesmí do prostoru nad soukromou nemovitost, respektive může jen se souhlasem jeho majitele. Povolení není potřeba například při letu nad lesem nebo loukou.

 

Doposud v Česku registraci dronů museli řešit pouze lidé a firmy, kteří je používají ke komerčním účelům, nebo u strojů těžších než 20 kilogramů. Ty pak přejdou do kategorie specifických uživatelů, kdežto majitelům letadélek používaných pro zábavu je vyhrazena takzvaná otevřená kategorie s méně přísnými pravidly.

Zdroj: Metropol / foto: archiv

Tématické zařazení:

 » Aktuality