Budapešťské mezinárodní letiště chce zakázat noční lety - Aktuality - Český Metropol

Aktuality

Budapešťské mezinárodní letiště chce zakázat noční lety

Letiště bude od srpna omezeno pro noční lety

Budapešť I Od půlnoci do páté hodiny ranní si zřejmě už od letošního srpna nezaletíte do Budapešti, ale ani z ní. Vedení města chce totiž od léta zakázat noční lety. Důvodem jsou četné stížnosti obyvatel, kteří žijí v blízkosti mezinárodního letiště Ference Liszta.

 

Jak uvedl primátor Budapešti István Tarlós, v době od půlnoci do pěti hodin do rána byly dosud lety omezeny na maximální počet šesti startů a přistání, ale ukázalo se to jako nedostatečné. „Tento počet je však kvůli častému zpoždění letů mnohonásobně překračován,“ uvedl primátor maďarské metropole Tarlós.

 

Zdůraznil, že i po zavedení zákazu nočních letů v srpnu 2019 bude letiště celých 24 hodin připraveno reagovat na mimořádné situace a případná nouzová přistání letadel.

 

Radnice v Budapešti chce také zavést sankci ve formě poplatku za překročení stanoveného limitu hluku pro jednotlivé letecké společnosti. Výnos z tohoto poplatku využije magistrát pro program na podporu utěsňování oken pro obyvatele v okolí letiště.

 

Budapešť chce zavedením zmíněného poplatku povzbudit letecké společnosti, aby nakupovaly letadla, která způsobují menší hluk.

Zdroj: Metropol / Foto: archiv

Tématické zařazení:

 » Aktuality