TRAGÉDIE: V Paříži hoří slavná katedrála Notre Dame! Plameny jsou vidět kilometry daleko. FOTO UVNITŘ! - Aktuality - Český Metropol

Aktuality

TRAGÉDIE: V Paříži hoří slavná katedrála Notre Dame! Plameny jsou vidět kilometry daleko. FOTO UVNITŘ!

Škody půjdou do desítek milionů eur!

Paříž I Tragédie pro Francii i pro samotnou metropoli Paříž. Od podvečerních hodin zde desítky hasičů bojují s obrovským požárem slavné katedrály Notre Dame! Plameny jsou vidět kilometry daleko.Část střechy i s ústřední špičatou věz plameny již téměř celou pohltily!

 

Okolí památky bylo evakuováno. Na 400 hasičů se na místě celý večer a noc snažili uchránit co nejvíce, ale oheň se šířil extrémně rychle.Okolo chrámu je část lešení, což znamená, že procházela velkou rekonstrukcí. Požár asi vznikl právě kvůli tomu. Ať už technickou závadou nebo neopatrností některého z dělníků.

 

Jedna z věží - špičatá, se po několika hodinách od vypuknutí požáru zřítila. Shořely krovy a střecha ústřední lodi. Ta se následně propadla. Uvnitř tak plameny pohltily vše, co mohly. Dřevěné dobové vybavení, lavice, obrazy, řadu artefaktů. Zničena byla vzácná vitrážová okna a hodnoty nedozírné hodnoty. Škody půjdou do miliard korun.

 

„Obávám se, že se nám nepodaří katedrálu zachránit. Jsme venku i uvnitř. Snažili jsme se některé cennosti zachránit, ale nepodařilo se toho mnoho. Hrozilo zranění a ohrožení lidských životů. A musíme se modlit, aby se nezřítil velký zvon. Pak by se nejspíš zřítila i jedna ze dvou velkých věží. To by pro katedrálu bylo fatální," uvedl jeden ze zasahujících hasičů. 

 

Prezident Emanuel Macrone dokonce zrušil svůj večerní projev, kde měl oznámit změny ve vládě s ohledem na řádění takzvaných žlutých vest za poslední měsíce a vydal se na místo, stejně jako předseda vlády a další představitelé státu i záchranných složek. „Je to tragédie! Je to strašné! Ten požár je obrovský a je otázka, zda se podaří stabilizovat tak rychle, aby zkáza nebyla fatální...," uvedl jeden z velících hasičů z místa 

 

Pařížané, turisté i lidé z celého světa, kteří sledují zprávy on-line na internetu, jsou v šoku. „Je to děsné. Co se to děje? To je snad nějaké zlé znamení! Eiffelovka letos slaví 130 let a do toho hoří Notre Dame?," uvedl  pan Roman, jeden z českých manažerů - turistů, který je zde s přítelkyní právě na dovolené. „Bydlíme v hotelu asi kilometr odtud a jsou vidět plameny, dým a slyšíme neustále syrény hasičů a záchranářů," dodal. 

 

Katedrála je považována za jeden z nejkrásnějších příkladů francouzské gotické architektury, leží na ostrově Île de la Cité na řece Seině. Patří k nejnavštěvovanějším památkám francouzské metropole.

 

Zdroj: Metropol / archiv, Twitter

Pohled zhora na zkázu, jaká zasáhla světově proslulou katedrálu!

Zkázu sledují z povzdálí stovky lidí!

Plameny jsou velmi mohutné!

Požár vznikl na střeše katedrály

Oheň a dým je vidět na kilometry daleko od centra Paříže

Notre Dame je nejpřitažlivější památkou Paříže i celé Francie

Požár je obrovský a plameny ničí vše!

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 

Anketa

Jste spokojeni se stavem českých dálnic a rychlostních silnic v ČR?

Ano

33.2%

 

Ne

38.3%

 

Zlepšuje se to

28.5%