Pošta přidá zaměstnancům, protřídí manažery a chystá audit budov - Aktuality - Český Metropol

Aktuality

Pošta přidá zaměstnancům, protřídí manažery a chystá audit budov

Praha I V České poště nastává zemětřesení. Důvodem je téměř kritický podstav lidí roznášející zásilky i služby, na které je stále více stížnosti. Ale také zdražování či změna podávání balíků. Nyní státní podnik chystá zásadní změny.

 

Nejde jen o tom, že se nově místo váhy balíků počítá jejich rozměr. Česká pošta zvýší od dubna tarifní mzdy svých zaměstnanců, a to o deset procent. Za první tři měsíce pak zaměstnanci dostanou mimořádné odměny. 

 

„Během tohoto roku zároveň zredukuje pošta počet zaměstnanců v manažerských a administrativních pozicích. Mělo by to být o 15 procent, což by mělo přinést úspory až 120 milionů korun ročně,” uved ministr vnitra Jan Hamáček, pod kterého společnost fakticky spadá. 

 

Současná průměrná mzda zaměstnanců státního podniku je kolem 24 900 korun, o více než 7000 korun nižší než celorepubliková průměrná mzda. Mnohde však poštovní doručovatelky ale na takový plat zdaleka nedosahují. Podnik zaměstnává přes 30 000 lidí a nyní chce pomocí plošného zvýšení mezd zastavit personální fluktuaci.

 

„Česká pošta potřebuje prostor pro změny, prvním krokem je personální stabilizace a navýšení tarifů o deset procent," řekl Hamáček s tím, že mzdový medián, tedy střední hodnota pobíraných mezd, je 22 000 korun. Bez navýšení by podle něj hrozil další růst fluktuace, v budoucnu by mohla převýšit 30 procent.

 

„Pošta bude pokračovat ve snižování počtu manažerů a administrativních pracovníků. Mělo by se to v letošním roce týkat asi 150 lidí,” podotkl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

 

Podnik chce také podle svého managementu udělat audit budov a ty nepotřebné nabídnout k prodeji. To by mělo společnosti přinést další nezanedbatelné finanční prostředky!

 

Dozorčí rada také zadala generálnímu řediteli pošty Romanu Knapovi úkol vytvořit plán restrukturalizace podniku, po níž by se mělo hospodaření společnosti do tří let vrátit do kladných čísel. Hospodaření společnosti za loňský bylo podle odhadů ztrátové.

 

Podle ministra Hamáčka má Česká pošta problémy mimo jiné kvůli službám, které si u ní objednává stát. Poštu tyto služby ročně stojí až 1,5 miliardy korun, stát na ně ale poskytuje pouze 500 milionů korun. Hamáček proto chce zvýšit státní platby až na 1,5 miliardy korun, což je součástí pozměňovacího návrhu zákona, kterým se nyní zabývají poslanci.

 

Přestože České poště předloni klesl konsolidovaný zisk o 48 procent na 110 milionů korun, top manažeři měli mzdy a odměny doslova královské. Roky na to řada lidí, včetně bývalých zaměstnanců a také některých politků upozorňovala, ale žádná z vlád neudělala razantní kroky.

Zdroj: Metropol / foto: archiv

Pošta chce zredukovat počet manažerů a přidat řadovým zaměstnancům!

Tématické zařazení:

 » Aktuality