V armádě to vře, vojáci založili webové stránky - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

V armádě to vře, vojáci založili webové stránky

Ikona

4. září 2009, 09.01 | PRAHA | Někteří vojáci nespokojení se situací v české armádě se rozhodli k dosud nevídanému kroku: založili vlastní internetové stránky problemyvarmade.cz, kde otevřeně kritizují vedení ministerstva obrany. Uvádí to páteční vydání deníku E15. Důvodem je chystané propuštění 2800 vojáků a občanských zaměstnanců kvůli rozpočtovým škrtům.

 

„V armádě už delší dobu existuje napětí. Problémy způsobily i některé nekoncepční kroky,“ řekl E15 bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Vojáci zejména kritizují nařízení šéfa rezortu Martina Bartáka z konce července, v němž ukládá nepropouštět vojáky a občanské zaměstnance, kteří v letech 2007 až 2009 působili nebo působí v Afghánistánu. „Proč mají být privilegováni právě oni? Jak k tomu přijdou ti, kteří do těchto misí jet chtěli, ale nemohli, protože nebyli vybráni? Jiní se tam přitom stihli v tomto období otočit dvakrát nebo třikrát. A proč jen Afghánistán?“ píše voják podepsaný jako Mika Vrtulka. Dodává, že má být propuštěna například část ze ženistů a pyrotechniků, kteří se v červenci vrátili z mise KFOR v Kosovu.

Šedivý potvrdil, že jde i o některé piloty vrtulníků, kteří v Afghánistánu sloužit chtěli, ale nedostali příležitost. „Byli považováni za jakýsi přívažek, což je chyba. Ke každému vojákovi se má přistupovat férově. A hlavně ty, kteří mají know-how, by si měla armáda podržet. Jejich výcvik stál desítky milionů,“ poznamenal Šedivý. Že to vždy neplatí, potvrzuje třeba případ pilota Jana Ambróše ze 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely, který se domáhal svých práv a nároků na nadřízených. „Kapitán Ambróš byl vyhozen, protože si stěžoval. Má nalétáno 2700 hodin a jeho zkušenosti jsou k nezaplacení,“ konstatuje Vrtulka.

„Nakonec to dopadne tak, že budeme mít vojenskou techniku, ale ti, kteří by ji měli obsluhovat, nebudou,“ píše jeden z vojáků na webové diskuzi. Další je zvědav, kolik ministerských úředníků a vyšších důstojníků bude nakonec propuštěno. „Zatím se zametá ve spodních patrech. Má-li se ale opravdu efektivně pozametat, mělo by se začít nahoře,“ dodává Vrtulka.

Kritiku vyvolalo i nedávné zrušení speciální jednotky SOG vojenské policie a také vyšetřovacího útvaru, který odhalil některé velké korupční kauzy jako například takzvané černé fondy generálního štábu nebo zakázky za 300 milionů korun zmanipulované Vojenskou stavební a ubytovací správou.

Tématické zařazení:

 » Aktuality