Obrana udělila osvědčení o účasti ve třetím odboji 43 odbojářům - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Obrana udělila osvědčení o účasti ve třetím odboji 43 odbojářům

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Za obhajobu lidských práv, protirežimní činnost nebo za spolupráci se západními agenty dnes ministerstvo obrany udělilo osvědčení o účasti ve třetím odboji 43 účastníkům odboje a odporu proti...

 

komunismu. Dostal ho třeba Jan Šabata, syn disidenta a mluvčího Charty 77 Jaroslava Šabaty. V 16 případech bylo uděleno in memoriam. Osvědčení, pamětní dekrety a odznaky dnes oceněným předal ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Dosud ministerstvo přiznalo účast ve třetím odboji více než 800 lidem, sdělil ČTK mluvčí ministerstva Petr Medek.
    Osvědčení obdržel například Šabata za rozmnožování a distribuci materiálů zaměřených na obhajobu lidských práv a svobod. V 70. až 80. letech se také podle ministerstva aktivně a veřejně zastával lidí nespravedlivě stíhaných komunistickým režimem.
    Podíl na odbojářské činnosti byl přiznán Milanu Jančovi za dlouhodobou protirežimní činnost v 70. a 80. letech, která spočívala hlavně v tisku a rozšiřování protikomunisticky zaměřených výzev, deklarací a petic. Za aktivní spolupráci s agenty zahraniční zpravodajské služby demokratického státu v roce 1952, která spočívala zejména v získávání a předávání důležitých zpráv, dostala osvědčení Anna Budilová, které bylo zároveň přiznáno postavení válečného veterána.
    Podle Medka osvědčení převzala většina odbojářů, kteří se rozhodnutí dožili. In memoriam bylo uděleno například Jaroslavu Vaněčkovi za aktivní podíl na zprostředkování korespondence mezi politickými vězni a jejich rodinami a za pomoc při jejich útěku z pracovního tábora v Příbrami v roce 1951.
    Lidové noviny dnes napsaly, že mezi oceněnými je i Michal Legdan za činnost ve skupině Mstitelé Milady Horákové. Členové uskupení tiskli letáky a organizovali sabotáže. Někteří z nich ale měli na svědomí také vloupání a vraždu důchodkyně. Legdan podle svého vyjádření o kriminální činnosti kolegů nevěděl. Deník zpochybnil význam jeho protikomunistické činnosti, označil ji za marginální.
    Ministerstvo obrany se proti článku ohradilo. Uvedlo, že vychází z neúplných a jednostranných informací. Legdanovu prý důkladně posoudili historici i právníci ministerstva nebo Ústavu pro studium totalitních režimů. "Pan Legdan byl aktivní ve skupině, jejíž činnost spočívala v provádění různých protikomunistických akcí, včetně sabotáží a přípravy na případný konflikt, při kterém by se skupina s nutnou výzbrojí postavila proti komunistickému režimu," poznamenalo ministerstvo v tiskové zprávě. Zároveň uvedlo, že Legdan se nepodílel na "aktivitách skupiny, které je možno posoudit jako zavrženíhodné" a ani o nich nevěděl.
    Ministerstvo eviduje více než 4000 žádostí o osvědčení odbojářské činnosti, dosud ho přiznalo přes 800 žadatelům. Odmítlo naopak kolem 1300 lidí a v asi 330 případech řízení úřad zastavil.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality