Pro úspěch hubnutí je důležitá motivace a vědomí příčin kil navíc - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Pro úspěch hubnutí je důležitá motivace a vědomí příčin kil navíc

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Kdo chce zhubnout a dosaženou váhu si dlouhodobě udržet, měl by si podle výživového specialisty Petra Havlíčka především uvědomit, zda to chce sám, nebo ho k tomu někdo nutí. Měl by si také...

 

rozebrat, proč kila navíc má, aby řešil příčiny, nikoli jen následek, řekl ČTK Havlíček, který je garantem projektu Vím, co jím. Většina lidí podle Havlíčka začne s nějakým druhem diety. To nestačí, je nutné přidat také pohyb a hlídat si i správný odpočinek a spánek.
    "Nejdůležitější je motivace. Vždy je to neúspěšné, pokud řekne partnerka, že si přeje štíhlejšího partnera, nebo řekne lékař, že musím zhubnout, protože mě to ohrožuje na zdraví. Protože veškeré věci, které dělám s tím, že musím, tak je vlastně dělat nechci," vysvětlil.
    K nastartování zdravého životního stylu by si člověk měl udělat analýzu, proč kila navíc má. "Jestli je to otázka špatného stravování, nepohybu, stresu, neodpočívání nebo genetiky," upřesnil odborník. Jen tak může člověk současně s hubnutím pracovat i na odstranění příčin nadváhy.
    Kdo se zaměří jen na dietu a navíc věří, že zhubne, když při ní hodně trpí, dlouho to podle Havlíčka nevydrží. Úspěch má nanejvýš pět až deset procent lidí, ostatní se vrátí k původní stravě a kila zase naberou. Opakované diety vedou v jojo efektu k tloustnutí.
    Příčiny nadváhy je podle Havlíčka nejlépe hledat s mozkovým či výživovým koučem. Člověk sám nemá nadhled. Najít si odborníka může každý sám na internetu, když si zadá slova "zdravý životní styl", ne jen "výživový poradce", protože při hubnutí jde o víc než jen změnu stravy. Dobré je nevybírat podle vzhledu stránek, ale podle vyjádření těch, kteří už úspěšně zhubli a dlouhodobě si váhu udržují.
    V hubnutí podle Havlíčka pomáhá stanovit si konkrétní a splnitelné cíle. Nestačí říct si, chci zhubnout, ale chci zhubnout o pět kilo a vejít se do oblíbené sukně. K úspěchu nevede ani to, když si člověk řekne, že každý den uběhne pět kilometrů, lépe je stanovit si třeba svižnou procházku tři dny v týdnu. Za plnění plánu by si člověk měl dopřát malou odměnu.
    Podle Havlíčka se lidé nejčastěji dopouštějí chyby při sestavování jídelníčku. Ve stravě mají málo bílkovin, zeleniny a příliš ovoce, které dodává tělu sacharidy. Vyřazují ze stravy tuky, ty jsou ale nezbytné pro vstřebávání některých vitamínů a měly by tvořit 30 procent energetického příjmu, převažovat by měly tuky rostlinné. Lidé také jedí málo ryb a pijí mnoho slazených nápojů.
    Občasné porušení diety Havlíček povoluje, "uklouznutí" je podle něj dokonce žádoucí. "Pokud si to člověk příliš zestriktní a nikdy si nic nepovolí, tak logicky jak pro metabolismus to není úplně optimální, ale především ne pro jeho psychiku. Měl by vědět, že může všechno, kromě věcí, které opravdu nepotřebuje, jako jsou sladké limonády, ale zároveň by měl vědět, že když si jednou za 14 dní dá skleničku koly, že ho to nezabije, protože 80 až 90 procent jeho stravování a pohybu je správně," shrnul.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Zdraví  » Zdraví