Zeman navrhne na ústavní soudce Lichovníka a Nykodýma - Aktuality - Český Metropol

Aktuality

Zeman navrhne na ústavní soudce Lichovníka a Nykodýma

zdroj: zemannahrad.cz

Praha | Prezident Miloš Zeman navrhne podle serveru Respekt na nové ústavní soudce prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka, bývalého ústavního soudce Jiřího Nykodýma a předsedu volebního senátu...

 

Nejvyššího správního soudu Vojtěcha Šimíčka. Jejich jména by měl podle Respektu oznámit v pátek po společném setkání na Pražském hradě.
    To, že by na nového ústavního soudce, mohl prezident navrhnout Šimíčka, naznačila hlava státu už na konci února v rozhovoru s ČTK. Zeman tehdy uvedl, že už má trojici kandidátů, které pokládá za velmi kvalitní. Jejich jména chtěl ale nejprve sdělit Senátu, který kandidáty musí schválit.
    Lichovník, který se specializuje na občanské právo, je prezidentem Soudcovské unie od podzimu 2008. Nykodým u Ústavního soudu (ÚS) skončil v prosinci loňského roku. Mezi významné nálezy, které jako soudce zpravodaj připravoval, patří případ, kdy ÚS zrušil nadstandardy ve zdravotnictví, zvýšení poplatků za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun za den i pokuty od pojišťoven za nevybírání regulačních poplatků. Byly to klíčové části vládní zdravotnické reformy.
    Šimíček zase u Nejvyššího správního soudu (NSS) předsedal senátu, který v roce 2010 rozhodl o rozpuštění Dělnické strany a před časem řešil stížnosti kandidátů vyřazených z volby prezidenta. NSS do boje o Hrad vrátil Janu Bobošíkovou, neuspěli Tomio Okamura a Vladimír Dlouhý.
    Letos ve funkci skončí trojice ústavních soudců. V květnu vyprší funkční období Stanislavu Balíkovi, v červnu Michaele Židlické a v září Ivaně Janů.

 

Vizitky soudců, které prezident Zeman údajně navrhne do ÚS

 

Vizitky tří soudců, které prezident Miloš Zeman podle serveru Respekt navrhne na ústavní soudce:


    Tomáš Lichovník (50)
    --------------------

    Datum narození: 25. února 1964
    Vzdělání: absolvent Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně
    Současné funkce: prezident Soudcovské unie (od 2008), předseda jihlavské pobočky Krajského soudu v Brně, místopředseda Krajského soudu v Brně
    Kariéra: v letech 1986 až 1991 pracoval jako podnikový právník, v roce 1992 byl jmenován soudcem a v roce 1994 předsedou Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou, v letech 2005 až 2008 byl viceprezidentem Soudcovské unie
    Ostatní:
    - Specializuje se na občanské právo, zvláště na řízení ve věcech s cizím prvkem.
    - Přednáší pro Justiční akademii.
    - V minulých létech spolupracoval s nizozemskými kolegy na projektu zaměřeném na podporu bulharské nezávislé justice a stavovské organizace bulharských soudců.


    Jiří Nykodým (68)
    -----------------

    Datum a místo narození: 10. července 1945 ve Vojkově na Benešovsku
    Vzdělání: vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy
    Funkce: advokát, do prosince 2013 byl soudcem Ústavního soudu
    Kariéra: po studiu krátce působil na Obvodním soudu pro Prahu 3 a od roku 1969 v Městském sdružení advokátů Praha, v roce 1972 byl zapsán do seznamu advokátů a působil jako advokát, mimo jiné byl členem představenstva České advokátní komory působil a členem legislativní rady vlády, před jmenováním ústavním soudcem byl šéfem advokátní kanceláře JUDr. Nykodým a spol., soudcem Ústavního soudu byl od prosince 2003 do prosince 2013
    Ostatní:
    - Nykodým je znám jako odborník na správní, majetkové a rodinné právo.
    - Jako advokát hájil například lékařku Hanu Burešovou stíhanou za šíření tuberkulózy a v případu pomluvy zastupoval proti deníku Super herce Libuši Šafránkovou a Josefa Abrháma. Pro někdejšího ministra zahraničí Jana Kavana posuzoval nedostatky ve smlouvě týkající se pronájmu Českého domu v Moskvě. Zastupoval také Konferenční centrum Štiřín, které žalovalo někdejšího ředitele Václava Hrubého kvůli údajně neoprávněně vypláceným odměnám.
    - U Ústavního soudu jako soudce zpravodaj mimo jiné připravoval nálezy v případu rehabilitace někdejšího disidenta a pozdějšího důstojníka BIS Vladimíra Hučína za jeho činnost před rokem 1989, k návrhu na opakování komunálních voleb v Praze v roce 2010 a k loňskému rozhodnutí o protiústavnosti úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví.
    - Loni v prosinci řekl, že po vypršení mandátu u Ústavního soudu se vrátí k advokátní praxi.


    Vojtěch Šimíček (44)
    --------------------

    Datum a místo narození: 19. srpna 1969 v Ostravě
    Vzdělání: absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně (1992; nyní Masarykova univerzita); v roce 1995 ukončil na této fakultě i postgraduální studium a habilitoval v roce 2001 (jmenován docentem); absolvoval studijní pobyty v Německu (v Řezně a v Bochumi) a stáž v německém Spolkovém sněmu
    Současné funkce: soudce Nejvyššího správního soudu (NSS) v Brně; u NSS předsedá senátu finančně-správního kolegia a senátu ve věcech volebních a ve věcech politických stran
    Kariéra: v letech 1996 až 2003 pracoval jako asistent soudce Ústavního soudu Vojena Güttlera; v roce 2003 byl jmenován soudcem a přidělen k Nejvyššímu správnímu soudu; přednáší na Katedře ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity
    Ostatní:
    - Je autorem či spoluautorem řady odborných textů a publikací.
    - U NSS mimo jiné předsedal soudnímu senátu, který v roce 2010 rozhodl o rozpuštění Dělnické strany. NSS vyhověl v pořadí druhému návrhu vlády, podle níž byla strana extremistická a ohrožovala demokracii.
    - Počátkem roku 2011 měl dostat cenu Právník roku v kategorii správního práva, ale pocty se sám vzdal. Mimo jiné to odůvodnil tím, že "ocenění vypadalo jako za rozpuštění Dělnické strany" a takovou cenu by podle něj soudce přijmout neměl.
    - Šimíček předsedá volebnímu senátu NSS, který nedávno například rozhodoval o stížnostech kandidátů vyřazených z volby prezidenta (NSS do boje o Hrad vrátil Janu Bobošíkovou, neuspěli Tomio Okamura a Vladimír Dlouhý).
    - NSS loni také rozhodoval o volebních stížnostech na prezidentské volby a žádné ze 119 stížností nevyhověl. Soud tak potvrdil vítězství Miloše Zemana, přestože v kampani našel přinejmenším tři protizákonnosti. "Volební výsledek byl takový, že jsme nedospěli k přesvědčení, že kdyby k těmto protizákonnostem nedošlo, že by volby mohly dopadnout jinak," řekl poté Šimíček. Podle časopisu Týden o volební kampani Miloše Zemana řekl: "Označili jsme tři skutečně lživá tvrzení... Nepoužili jsme slovo nepravda, ale lež. Protože to lži byly."

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření