Nový občanský zákoník dle prezidenta ČLK způsobí problémy i ve zdravotnictví - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Nový občanský zákoník dle prezidenta ČLK způsobí problémy i ve zdravotnictví

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Velké problémy podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka přinese zdravotnictví nový občanský zákoník. Předloha je v rozporu se zákonem o zdravotních službách, řekl dnes ČTK...

 

Kubek. Legislativní náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek to odmítl.
    Nový občanský zákoník bude platit od ledna 2014. Norma řeší osobnostní práva a ochranu osobnosti, odškodňování újmy na zdraví a usmrcení a zaměřuje se také na vztah lékaře a pacienta, což je i téma historicky prvního zákona o lékařích a pacientech, na němž nyní pracuje stavovská organizace se Svazem pacientů.
    "Tvůrci občanského zákoníku jako by vůbec neznali jiné zákony, které ve zdravotnictví jsou. Podle našich expertů je v rozporu se zákonem o zdravotních službách," řekl Kubek. Nesourodost obou norem může podle něj poškodit pacienty i lékaře.
    Plíšek ČTK ale řekl, že s ministerstvem spravedlnosti se podařilo vyjednat, že občanský zákoník se nevztahuje na poskytování odborné zdravotní péče podle zákona o zdravotních službách. "To znamená, že je jasná dělicí čára mezi oběma normami," uvedl s tím, že opakovaně obě ministerstva jednala a "střetová místa" nalezena nebyla.
    Ministerstvo zdravotnictví podle Plíška upravilo některé smluvní vztahy, které se týkaly léčitelství, a to tak, že je jasně řečeno, že nejde o odbornou zdravotní péči. Na rozdíl od odborných zdravotních služeb se tak léčitelství posuzuje podle občanského zákoníku.
    Podle hlavního autora občanského zákoníku Karel Eliáše má při aplikaci přednost zákon o zdravotních službách. Jen tam, kde výslovně problematiku neřeší, se uplatní nový občanský zákoník.
    Příkladem může být souhlas s poskytnutím zdravotních služeb nezletilému pacientovi. Podle paragrafu 35 zákona o zdravotních službách lze tyto služby poskytnout nezletilému na základě jeho souhlasu, pokud je k takovému rozhodování dostatečně rozumově vyspělý. Podle paragrafu 100 nového občanského zákoníku, když rodiče souhlasí se zákrokem u dítěte, které ale zákroku vážně odporuje, musí dát souhlas soud.
    Určitou komplikací podle Kubka je, že lékař bude muset znát obě normy a podle okolností případu zvážit, jak postupovat. Obává se, že vzhledem k tomu, že zatím neexistuje žádné soudní rozhodnutí podle nového občanského zákoníku, bude každý soud v případě soudních sporů postupovat jinak.
    Podle právníka ČLK Jana Macha drobné výkladové problémy obou norem nejsou zásadní povahy a nebudou lékařům zásadněji komplikovat život. "Na jisté změny, které v tomto směru přinese judikatura, si bude třeba patrně zvyknout, avšak obava, že dosud přiznávané částky náhrady škody na zdraví u těch nejzávažnějších poškození budou mnohonásobně vyšší, se patrně nenaplní," uvedl Mach v komorovém časopise Tempus Medicorum. Novým občanským zákoníkem se budou zabývat delegáti víkendového sjezdu komory.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zdraví  » Zdraví