Evropský parlament je pro další prodej "slimek", větší varování na krabičkách - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Evropský parlament je pro další prodej "slimek", větší varování na krabičkách

zdroj: ecigme.com

Štrasburk | Evropský parlament dnes schválil pozměněný návrh kontroverzní tabákové směrnice, která má za cíl snížit počet kuřáků v Evropské unii. Oproti představám Bruselu chce parlament zdravotní varování na...

 

65 procentech krabičky, tenké cigarety "slim" chce nechat v obchodech a mentolové cigarety stáhnout z trhu až po osmiletém přechodném období. O podrobnostech teď europarlament bude jednat s členskými státy. Jejich postoj je ještě o něco mírnější než v případě europoslanců. Česká republika se však k němu již dříve vyjádřila odmítavě.
    Na následky kouření zemře v Evropské unii ročně asi 700.000 lidí, tvrdí Evropská komise. Loni proto navrhla změny tabákové směrnice, které mají omezit přitažlivost některých tabákových výrobků pro mladé. Kritici ale upozorňovali, že plánovaný zákaz cigaret s ovocnou či sladkou příchutí nebo zákaz tenkých cigaret může v EU ohrozit tisíce pracovních míst, podpoří černý trh a pro členské státy může znamenat výpadky v příjmech na daních.
    "Záměrem směrnice je, že tabákové výrobky by měly vypadat a chutnat jako tabákové výrobky," prohlásil dnes před hlasováním eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitele Tonio Borg.
    Europoslanci v dnešním ostře sledovaném hlasování nová pravidla na regulaci tabákových výrobků podpořili, oproti původním návrhům komise a ještě tvrdší verzi odpovědného výboru pro životní prostředí se ale shodli na mírnějším postoji.
    Mimo jiné odmítli návrhy, aby se elektronické cigarety považovaly za léčivo a prodávaly se jen v lékárnách. Kritici tvrdili, že takové opatření by mohlo poškodit prosperující trh s těmito výrobky. E-cigarety sice podle europoslanců mají podléhat regulaci. V lékárnách by ale měly být dostupné jen tehdy, pokud je výrobci prodávají jako přípravky s léčebnými vlastnostmi.
    Cigarety s příchutí, jako je jahodová nebo vanilková, by naopak měly z trhu postupně zmizet, a to tři roky poté, co nové opatření vstoupí v platnost. Na cigarety s mentolovou příchutí se má vztahovat osmileté přechodné období.
    Podle Vratislava Jandy z koncernu British American Tobacco je dnes parlamentem schválená varianta proti původnímu návrhu mírnější. Přesto podobně jako dlouhodobě ostatní zástupci tabákových firem další regulaci podnikání odmítá. "Každý člověk od Aše po Prahu ví, že kouření není zdravé, a jestli to bude napsáno na 75 procentech, 30 procentech nebo 65 procentech je jedno, to nikoho neodradí," uvedl Vratislav Janda z koncernu British American Tobacco.
    Cigarety s mentolovou příchutí mají na tuzemském trhu zhruba tříprocentní podíl, v Evropě je podíl v průměru okolo pěti procent. Mezi jednotlivými státy však podle lidí z branže panují značné rozdíly, například v Polsku představují mentolky takřka 30 procent prodaných cigaret.
    Podle údajů Bruselu a dalších mezinárodních organizací se v Evropě kouří nejvíc na světě: cigaretu si zde zapaluje skoro třetina obyvatel. Mezi mladými lidmi je 29 procent kuřáků, tvrdí britská europoslankyně za sociální demokraty Linda McAvanová, která má projednávání návrhu směrnice v europarlamentu na starosti.
    Přípravu sporné legislativy provázel podle některých hlasů tvrdý lobbing tabákových firem. Pracovních místa, před jejichž možným ohrožením varují někteří kritici návrhů, ale podle českého europoslance Pavla Poce (ČSSD) nezmizí a odkazování se tento typ dopadů jsou "falešné argumenty".
    "Existují statistiky, které jasně říkají, že jak klesá počet dospělých kuřáků, tak ale roste počet mladistvých kuřáků," sdělil před hlasováním ČTK Poc. Z toho je podle něj vidět, že tabákový průmysl provádí nábor mezi mladými, a směrnice mu to má znesnadnit.
    Podle europoslanců za ODS však směrnice kouření neomezí a naopak poškodí podnikatele.
    Podle McAvanové by vlády a europoslanci mohli ke kompromisní dohodě dospět do Vánoc. Až nový předpis vstoupí v platnost, budou mít členské státy 18 měsíců na to, aby změny zapracovali do legislativy.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zdraví  » Zdraví