Sarin - smrtící nervový plyn, který zabíjí během minut - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Sarin - smrtící nervový plyn, který zabíjí během minut

zdroj: archiv Metropolu

Washington | Sarin, smrtící nervový plyn, který podle USA použil syrský režim minulý měsíc při útoku na předměstí Damašku, vyvinuli nacističtí vědci v roce 1938. Látku původně zamýšlenou jako pesticid použil...

 

režim iráckého diktátora Saddáma Husajna v roce 1988 k zabití tisíců Kurdů ve městě Halabdža. Tohoto paralyzujícího plynu, který nemá žádný zápach ani vůni, využila také sekta Óm šinrikjó ke dvěma útokům v Japonsku v 90. letech minulého století, napsala agentura AFP.
    Americký ministr zahraničí John Kerry v neděli uvedl, že testy vlasů a krevních vzorků, které odebrali záchranáři na místě útoku 21. srpna, vykazují známky sarinu. Tyto vzorky podle jeho slov dostaly Spojené státy nezávisle na probíhajícím vyšetřování OSN. Washington z útoku, při němž zahynulo více než 1400 lidí včetně stovek dětí, viní režim syrského prezidenta Bašára Asada.
    Sarin vdechnutý do plic nebo vstřebaný kůží zabíjí ochromením dýchacího centra centrálního nervového systému a paralyzováním svalů kolem plic. Následkem je smrt udušením. Sarin může kontaminovat jídlo či vodu, uvedlo americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).
    "Sarin je šestadvacetkrát smrtelnější než plynný kyanid. Kapička o velikosti dírky od špendlíku zabije člověka," uvádí Světová zdravotnická organizace (WHO). Symptomy po vystavení účinku sarinu zahrnují nevolnost a prudké bolesti hlavy, rozmazané vidění, slinění, svalové křeče, zástavu dýchání a ztrátu vědomí.
    Nervové plyny všeobecně působí rychle; k jejich výrobě přitom stačí jednoduché chemické techniky a levné, běžně dostupné ingredience. Vdechnutí vysoké dávky - zhruba 200 miligramů - sarinu, může vyvolat smrt během pár minut, kdy není čas ani na projevení symptomů, uvádí Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).
    Při vstřebání kůží trvá smrt déle a první příznaky se mohou objevit až po půl hodině, ovšem pak následuje rychlý nástup účinku. I v případě, že svou oběť nezabije, může sarin způsobit trvalé poškození plic, očí a centrální nervové soustavy. Tento plyn je těžší než vzduch, a tak se může nad oblastí držet až šest hodin v závislosti na počasí.
    Inspektoři OSN, kteří v Sýrii prověřovali obvinění, že syrský režim použil chemické zbraně, oblast opustili v sobotu. Analýzy jejich vzorků mohou trvat až tři týdny, uvedli odborníci OSN.
    K nejhoršímu sarinovému útoku došlo v březnu 1988 v severoiráckém městě Halabdža, kdy zemřelo až 5000 Kurdů a 65.000 dalších bylo zraněno. Irácká armáda tehdy použila směsici chemických látek obsahujících sarin, yperit a možná i nervový plyn VX, který je ještě desetkrát účinnější než sarin. Předpokládá se, že se jednalo o nejhorší útok chemickým plynem proti civilistům.
    Sarin také zabil 13 lidé a zranil 6000 dalších, když ho stoupenci japonské sekty Óm šinrikjó v březnu 1995 vypustili v tokijském metru. Sekta rovněž použila stejnou látku o rok dříve k útoku v japonském městě Macumoto, při němž zemřelo sedm lidí.
    Odborníci míní, že syrský režim má stovky tun různých chemických bojových látek. Krom zpuchýřujících chemikálií, z nichž nejznámější je yperit, se předpokládá, že Damašek má i sarin a možná také VX. Zároveň má syrský režim k dispozici prostředky, jak tyto zbraně dopravit na určené místo - ať už s pomocí raket Scud, dělostřeleckých nábojů či z letadel shazovaných bomb.
    Název sarin dostala látka podle jmen chemiků, kteří ji náhodně objevili: Schrader, Ambros, Rüdiger a Van der Linde. Vědci se snažili vytvořit silnějšího pomocníka v boji proti plodinovým škůdcům, ale látky se poté chopila nacistická armáda a vytvořila z ní chemickou zbraň.

 

zdroj: www.afp.com

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti