Společnost Sazka jde do konkurzu - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Společnost Sazka jde do konkurzu

28. května 2011, 08.41 | PRAHA | Sazka jde do konkurzu. Rozhodla o tom schůze věřitelů. "Konstatuje se, že schůzí věřitelů bylo přijato hlasy nezajištěných i zajištěných věřitelů o řešení úpadku dlužníka konkurzem, a to v procentuálním poměru u nezajištěných věřitelů 78,56 % a u zajištěných stoprocentně," uvedl soudce Jaromír Harmach.

 

Představenstvo společnosti Sazka prohlášením konkurzu ztrácí oprávnění nakládat s majetkem firmy. Toto oprávnění přejde na insolvenčního správce Sazky. Konkurz ale soudem nebude podle Harmacha vyhlášen ještě v pátek. "Účinky tedy ještě nenastanou," řekl Harmach.

Konkurz oficiálně potvrdí až zveřejnění v insolvenčním rejstříku, k tomu by mělo dojít nejpozději do konce června, ale zřejmě se tak stane už v pondělí. "Pokud by vedení Sazky v mezidobí činilo nevratné kroky s majetkovou podstatou, vystavovalo by se trestnímu stíhání. Okamžikem prohlášení konkurzu přechází na insolvenčního správce dispoziční práva Sazky a správce zajišťuje provoz a vystupuje jako zaměstnavatel vůči zaměstnancům," řekla novinářům po skončení schůze věřitelů mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková.

Sazka se ale podle dosavadního šéfa společnosti Aleše Hušáka proti vyhlášení konkurzu odvolá. "Bude se mu bránit všemi právními prostředky. Chceme, aby zvítězila spravedlnost. Ještě to ale bude dlouhá právní bitva, to vám garantuji. Bojím se jediného - aby to na konci nebylo Pyrrhovo vítězství pro všechny," řekl po skončení jednání Hušák.

"Konkurs je vynucené řešení ve chvíli, kdy akcionáři Sazky opakovaně odmítli naše návrhy na řešení situace a pan Hušák navíc zahájil cílené ničení Sazky. Obstrukce ze strany představenstva Sazky a s ním spojených firem trvaly nejméně dva měsíce, vyvrcholily pak při přezkumu pohledávek a na schůzi věřitelů. Konečně ale došlo k průchodu standardního mechanismu řešení situace, kdy dlužník není ochoten spolupracovat s věřiteli. Konkurs není konec loterijní firmy, ale v tuto chvíli jediná cesta, jak ji zachránit a rychle obnovit," reagoval na páteční výsledek schůze věřitelů Alexej Bechtin ze skupiny PPF.

Největší věřitelé prohlašují, že přes vyhlášení konkurzu bude loterijní činnost pokračovat a podle nich ani nedojde k vypnutí terminálů Sazky.

"Jako spolutvůrce loterijního zákona vím, že ve spojení §4, 44 a 45 loterijního zákona je loterijní licence nepřenositelná. Za druhé je vydávána na konkrétní osoby, to znamená, že v okamžiku prohlášení konkurzu společnost přebírá správce, který ve smyslu části druhé loterijního zákona nemá oprávnění řídit loterijní činnost, tu má pouze loterijní komise," upozornil ale Hušák.

Podle mluvčího KKCG Dana Plovajka je páteční rozhodnutí o konkurzu jediným řešením budoucnosti Sazky. "Ale neznamená to konec Sazky. Chceme, aby Sazka i nadále fungovala a byla zde i v budoucnu. Management, který Sazku přivedl na buben, ale nemůže dále řídit Sazku a zachraňovat Sazku. KKCG je připravena poskytnout Sazce v souladu se zákonem finanční prostředky, které potřebuje," reagoval na výsledek pátečního jednání Plovajko. Zároveň dodal, že KKCG je připravena poskytnout v souladu se zákonem Sazce finanční prostředky, které potřebuje.

Schůze věřitelů trvala od pátečního rána víc než deset hodin. "Soud ukončuje schůzi věřitelů v 19 hodin a 24 minut," dodal Harmach.

Věřitelé před rozhodnutím o konkurzu odmítli řešit úpadek reorganizací společnosti, kterou Hušák prosazoval. Proti způsobu řešení úpadku reorganizací hlasovalo 70,15 procenta nezajištěných věřitelů a 100 procent zajištěných věřitelů.

Konkurz navrhla společnost KKCG a návrh podpořil i zástupce společnosti Moranda, která je vlastněná PPF, a zástupce The New York Bank Mellon.

KKCG a PPF měli ve výboru hlasovací většinu poté, co soud odpoledne zamítl pohledávky, které nebyly přezkoumány. A to včetně pohledávky společnosti Bestsport, jíž hlasovací práva nakonec nepřiznal. Věřitelé společnosti Sazka s přiznanými pohledávkami neodsouhlasili hlasovací práva věřitelům s popřenými pohledávkami. Hlasovací práva tak měli pouze věřitelé s pohledávkami 8,4 miliardy korun.

Schůze věřitelů probíhala od pátečního rána v Národním domě na Vinohradech, před 16. hodinou se přesunula do budovy soudu ve Slezské ulici. Provázely jí slovní přestřelky mezi jednotlivými účastníky. Sazka byla už téměř dva měsíce kvůli mnohamiliardovým dluhům v úpadku.

Tématické zařazení:

 » Aktuality