V Pardubicích vědí, že inkluze má dva póly - Pardubický - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Pardubický

V Pardubicích vědí, že inkluze má dva póly

zdroj: Nataša Hradní

Pardubice | V září 2016 odstartuje v Pardubicích pilotní projekt vzdělávání nadaných dětí. Stejně jako sociálně či zdravotně znevýhodněné děti, mají i děti nadané své vzdělávací potřeby. Všechny pardubické...

 

základní školy již roky vytvářejí podmínky pro začlenění znevýhodněných dětí.  ZŠ Staňkova v příštím školním roce otevře první třídu s podporou angličtiny, matematiky a logiky. Tento koncept je zacílený na šikovné i nadané děti, kterým poskytuje několik hodin navíc.

„Otevřením této třídy chceme vytvořit prostor nadaným pardubickým dětem, aby mohly naplno rozvíjet své předpoklady. Stát i společnost se soustředí především na inkluzi dětí se specifickými vzdělávacími potřebami, ale poněkud se zapomíná na péči o talenty a to je velká škoda. Sebevětší nadání se neprojeví, pokud proto nemá vhodné a podnětné prostředí. Věřím, že to umožní nově vznikající třída, proto jsme se rozhodli dát pomyslnou zelenou tomuto projektu,“ sdělil náměstek primátora zodpovědný za školství Jakub Rychtecký.

Koncept výuky v této třídě s podporou některých předmětů navazuje na běžný studijní program školy. „Na výuku podle klasického školního vzdělávacího programu je obsahově i organizačně napojena nabídka kroužků v podobě angličtiny, etiky a matematiky a logiky. Žáci tak budou mít pět hodin týdně navíc, například matematika se zde bude vyučovat Hejného metodou, kde je kladen důraz na logické uvažování a hledání řešení,“ upřesnil náměstek primátora Jakub Rychtecký. 

Děti se budou v rámci školních osnov učit stejně jako ostatní prvňáci čtyři hodiny denně. Na ně plynule naváže další hodina kroužků. „Hlavním předmětem takto rozšířené výuky je angličtina, které budou věnovány tři hodiny týdně, z toho jedna s rodilým mluvčím. Výuka systematicky směřuje k certifikovaným zkouškám Cambridge English po třetí a páté třídě. Hodina matematiky a logiky přináší rozvoj logického myšlení dětí, na hodině osobnostního a psychologického rozvoje se celá skupina dětí, pod vedením třídního učitele, bude věnovat etice a pravidlům správného chování,“ objasnila ředitelka ZŠ Staňkova Gisela Kostelecká, podle které mají i nadané děti právo v rámci školy maximálně rozvinout své schopnosti.

Město a škola se inspirovaly nabídkou Tomáše Blumensteina z Mensy České republiky a jeho dobrých zkušeností s projektem výuky šikovných dětí v Prostějově a v Opavě. Od září tak Pardubice otevřou jednu první třídu jako pilotní projekt pro celé město. Rodiče budou moci ještě před zápisem do 1. třídy přihlásit dítě k přijímacímu pohovoru, na němž se bude zjišťovat jeho potenciál a samozřejmě školní zralost. „Jsme připraveni přijmout přibližně 22 dětí. Domníváme se, že finančně je tato nabídka pro rodiče dostupná. Navíc budou hradit pouze mzdu vyučujícího nebo lektora v přidaných hodinách, které jsou zájmovým kroužkem, učebnice do angličtiny a další pomůcky. Náklady máme spočítány na 1 500 korun měsíčně, což při srovnání na hodinu a žáka odpovídá běžné částce například za jazykové kroužky, které rodiče obvykle hradí,“ uzavřela ředitelka školy Gisela Kostelecká.

Informační schůzka pro rodiče proběhne na ZŠ Pardubice, Staňkova 128 v pondělí  4. ledna od 18.00 hodin.  www.tridapardubice.cz

Zdroj: Nataša Hradní

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Pardubický