Svědek: Za výpověď ve prospěch lihového bose Březiny mi slibovali 50 tisíc - Olomoucký - Český Metropol

Olomoucký

Svědek: Za výpověď ve prospěch lihového bose Březiny mi slibovali 50 tisíc

zdroj: archiv Metropolu

Olomouc | Údajné ovlivňování svědků ve prospěch lihového bosse Radka Březiny sledovali prý kriminalisté v jednom z případů téměř v přímém přenosu. Vyplynulo to z výpovědi jednoho ze svědků, který pracoval v...

 

Březinově zlínském areálu Svit. Svědka údajně několikrát kontaktoval neznámý muž, který mu prý nabízel za změnu výpovědi 50.000 korun. O schůzkách informoval policii, zaznělo dnes u olomouckého krajského soudu. Případ s takzvanou lihovou mafií v čele s Březinou odročil dnes po dvou dnech jednání soud na konec dubna.
    Svědka se soudu předvolat nepodařilo. Pátrala po něm i policie, podle ní muž bydlel na ubytovně, kde zanechal své osobní věci a zmizel. Soudce proto jeho výpověď přečetl. Zaznělo v ní, že pracoval v areál Svit, kde manipuloval s nádržemi. Na zaměstnance tam podle něj dohlížel Tomáš Pantlík, který jej pokutoval za kouření. Neznámý muž jej kontaktoval po zadržení Březiny. "Bylo mi řečeno, co bych měl na soudním líčení s Březinou vypovídat. Řekl mi, že dostanu 50.000 korun, pokud přistoupím na výpověď, kterou sám určí," uvedl svědek.
    Po první schůzce se prý svěřil známým z cizinecké policie a nakonec jej kontaktovali ostravští kriminalisté. Schůzky z neznámým mužem byly údajně čtyři. "Řekl mi, že nesmím označit žádného Březinu ani Pantlíka s tím, že mi ta jména nic neříkají. Měl jsem říci, že jsem žádné kubíkovky (nádrže) neotvíral a hlavně jsem neměl říkat, že to smrdělo po lihu," doplnil svědek. Peníze prý nakonec neobdržel.
    Obžalovaný Pantlík se na rozdíl od obžalované sedmičlenné skupiny z tzv. lihové mafie zodpovídá před soudem pouze kvůli tajnému skladu s lihem v Olomouci. Soudce Eduard Ondrášek upozornil na to, že čtená výpověď svědka mu nemůže být přičtena k tíži, neboť byla učiněna před jeho obviněním. Je tak neprocesní. "Těšil jsem se, že pan Tůma přijde a že jeho očernění vyvrátíme," řekl dnes k výpovědi svědka Pantlík. Uvedl, že je nesmysl, že by organizoval nějaké navážení lihem. "O lihu jsem neměl žádné tušení," doplnil. Zastal se jej také Březina. Do areálu prý chodil jako manažer nemovitosti. "Pantlík se rozhodně žádné nelegální činnosti nedopouštěl a neměl k tomu ani důvod. Podal mi samozřejmě zprávu, kdo tam posedává a vykuřuje," uvedl Březina. K ovlivňování se vyjadřovat nechtěl, kvůli dalšímu trestnímu stíhání.
    Takzvaná lihová mafie v čele s podnikatelem Radkem Březinou údajně okradla stát na daních o 6,7 miliardy korun. S nelegálním lihem skupina podle obžaloby obchodovala od roku 1998 do předloňska. Soudce původně počítal s tím, že by na konci dubna už mohly zaznít závěrečné řeči.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Olomoucký