Primátor: Znalec odhalil v ostravském psím útulku vážné nedostatky - Moravskoslezský - Český Metropol

Moravskoslezský

Primátor: Znalec odhalil v ostravském psím útulku vážné nedostatky

zdroj: archiv Metropolu

Ostrava | Soudní znalec z oboru veterinární péče odhalil v ostravském útulku pro psy závažné nedostatky. Novinářům to dnes řekl primátor Tomáš Macura (ANO). Město proto podalo trestní oznámení na neznámého...

 

pachatele a rozhodlo se vypovědět smlouvu se stávající veterinářkou Evou Matějovou. V útulku se navíc chystá interní audit. Město si znalecký posudek nechalo zpracovat, kdy se v zimě v útulku vyskytla nejrozsáhlejší infekce parvovirózy v jeho historii a zemřelo asi 40 psů.
    Útulek v době propuknutí infekce provozovala Městská policie Ostrava (MPO), město se ale nakonec rozhodlo převzít útulek pod svou správu a od 1. března patří pod odbor ochrany životního prostředí. Ředitele MPO Zdeněk Harazim ČTK řekl, že pochybení nepřipouští. "Co se týče provozních věcí, pochybení nepřipouštíme. I po poslední kontrole v září jsem neměl důvod cokoliv měnit. Mám za to, že vše bylo v pořádku," řekl Harazim.
    Znalec se měl zaměřit nejen na posouzení provozního řádu útulku, ale i na zvládnutí infekce parvovirózy veterinární lékařkou a pracovníky útulku. "Zjištění jsou poměrně závažná a tristní," uvedl Macura. "Soudní znalec konstatuje několik skutečností. První je, že provozní řád útulku má nedostatky. I takto nedokonalý provozní řád byl v praxi mnohdy pracovníky útulku nedodržován," doplnil.
    Za nejzávažnější má primátor nedostatky při zvládání hromadné infekce. "Tam znalec konstatuje poměrně zásadní rozpory ve vedení zdravotnické dokumentace, rozpory mezi elektronickou a papírovou formou těchto dokumentů. Konstatuje, že dokumentace byla vedena neodborně, chaoticky a diletantsky. Pokud jde o vlastní výkon veterinární péče tak i tady konstatuje neodbornost a chaotičnost," řekl primátor. Podle závěrů znalce tyto faktory mohly mít přímý vliv na rozsah a důsledky infekce. Macura připomněl, že s infekcí se útulek vypořádával zhruba dva měsíce.
    "Přesto, že to nebylo v zadání znalce, tak se pozastavuje nad některými, podle jeho vyjádření neadekvátními nákupy zdravotnického materiálu," řekl Macura. Dodal, že znalec upozornil na zbytečně drahé přístrojové vybavení útulku a fakt, že má nadstandardní přístrojovou techniku, jež není potřebná. Proto město do dvou týdnů pošle do útulku interní audit.
    Macura uvedl, že o vyjádření k posudku požádal ředitele MPO Harazima i veterinářku Matějovou. "Když jsem se seznámil i s těmito vyjádřeními, tak jsem se rozhodl podat trestní oznámení na neznámého pachatele, neb se domnívám, že jsou zde skutečnosti, které nasvědčují spáchání trestného činu," řekl primátor. Připraven má i podnět na Komoru veterinárních lékařů ČR, po níž žádá prošetření postupu veterinářky. Rada města rozhodla, že s veterinární lékařkou vypoví smlouvu. "Vypíšeme výběrové řízení s tím, že budou na příště veterinární služby poskytovány ve standardním modelu, to znamená externím a erudovaným veterinárním pracovištěm," řekl Macura.
    Matějová pochybení odmítá. "Posudek znalce jsem viděla. Připomínkovala jsem jej, protože v něm byla řada nepravd a nepřesností. Proti tomu jsme se odvolala," řekla ČTK. Informaci o vypovezení smlouvy zatím nedostala.
    Fakt, že městská policie zhruba před dvěma lety přijala vlastní veterinářku, tehdy mezi odborníky vyvolal vlnu nevole a kritizovala ho veterinární komora.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zvířata  

 » Kraje  » Moravskoslezský