Muž z Karviné policii odevzdal funkční kanon i s tankovou věží - Moravskoslezský - Český Metropol

Moravskoslezský

Muž z Karviné policii odevzdal funkční kanon i s tankovou věží

zdroj: kvh-destne.opavsko.com

Ostrava | Muž z Karviné policii odevzdal funkční kanon i s tankovou věží. Sběratel tak učinil během zbraňové amnestie, která mu do konce roku loňského roku zaručovala beztrestnost. Podle informací ČTK...

 

jde o nadšence a sběratele, který si chce zbraň ponechat. Lidé v Moravskoslezském kraji během amnestie odevzdali 366 zbraní a 230.000 kusů střeliva. ČTK to řekla policistka Pavla Škorňová.
    S ohledem na váhu děla a kopule z tanku muž vlastnictví zbraně policii pouze oznámil. Nepřevážel ji na obvodní oddělení. Zůstala na jeho zajištěném pozemku. V okamžiku, kdy bude upravena tak, aby byla nefunkční, bude si ji moci ponechat.
    Rozměrnějších kusů při amnestii policisté tentokrát zaznamenali více. Kromě kopule z tanku lidé přinesli i dva 250 kilogramů vážící protitankové kanony. Používaly se jako výzbroj pěchotních srubů. "Jeden jsme přijali v Ostravě, další v Opavě," řekla Škorňová. Přinesli je nadšenci, kteří se věnují rekonstrukcím bývalých vojenských objektů. I tyto kanony budou vráceny. Využijí se jako dekorace v bunkrech.
    Jde o čtvrtou amnestii na zbraně, kterou policie vyhlásila. Předchozí byla v roce 2009. Policie od 1. července 2014 do konce roku přijala 366 zbraní. v roce 2009 to bylo 511 zbraní. Všechny putují do rukou kriminalistických expertů, kteří mají zjistit, zda se zbraní nebyl spáchán zločin. Pokud je vše v pořádku a majitel si doplní potřebná povolení, můžou se zbraně do jeho vlastnictví vrátit.
    Pokud to možné není, popřípadě majitel o navrácení zájem nemá, propadá zbraň státu. Po loňské amnestii to bude 71 kusů. "V těchto případech se po svezení do centrálního skladu vždy hledá další využití. Nabízí se například kriminalistickému ústavu, policejním školám či k odprodeji zájemcům z řad veřejnosti," uvedla policistka. Pokud se nic z toho nepodaří, zbraň čeká odborná likvidace.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Kraje  » Moravskoslezský