Soud dal 15 let vězení ženě z Ostravy za vraždu novorozence - Moravskoslezský - Český Metropol

Moravskoslezský

Soud dal 15 let vězení ženě z Ostravy za vraždu novorozence

zdroj: archiv Metropolu

Ostrava | Na 15 let dnes poslal ostravský krajský soud do vězení třiatřicetiletou Kateřinu Vaštíkovou z Ostravy obžalovanou z vraždy novorozence. Chlapečka porodila v autobuse cestou do práce v Třinci na...

 

Frýdecko-Místecku letos v březnu, aniž si toho někdo všiml. Pak dítě nechala ležet na trávě, kde vinou podchlazení novorozenec po chvíli zemřel. Žena u soudu porod potvrdila, údajně ale neví, proč dítě odložila.
    Podle obžaloby těhotenství tajila a nikomu se nesvěřila. Nevěděla to její matka ani otec dítěte. Po porodu z autobusu vystoupila, sama přetrhla pupeční šňůru a nechala miminko v chladu ležet v trávě. Odešla do práce, kde odpracovala celou směnu.
    Rozsudek ještě není pravomocný. Odsouzená, která se k vraždě přiznala, si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Stejně se rozhodl i žalobce. "Jsem s rozsudkem spokojen. Až na detaily se soud ztotožnil s podanou obžalobou," řekl žalobce Vít Legerský. Podle něj znalci při hlavním líčení uvedli, že je možné, aby žena porodila bez povšimnutí ostatních cestujících. "Jsou porody, které proběhnou naprosto hladce bez zvukových projevů matky. Existují i případy, kdy se zdravé novorozeně neprojevuje křikem," uvedl.
    Soudkyně uvedla, že právní kvalifikace vražda dítěte matkou s mírnějším trestem nepřicházela v úvahu. "Podmínkou pro využití tohoto ustanovení je, že čin musí být spáchán v rozrušení způsobené porodem. To v tomto případě nebylo," řekla. Podle soudu na sobě odsouzená v práci nedala nic znát. "Svědci vypověděli, že nezaznamenali žádnou změnu v chování," uvedla předsedkyně senátu.
    Podle ní se žena pro zabití dítěte rozhodla, protože se neztotožnila s rolí matky a kvůli hluboce podprůměrné inteligenci nenašla jiný způsob, jakým situaci vyřešit. Žena u soudu porod potvrdila, údajně ale neví, proč dítě odložila. "Nedokážu to vysvětlit," řekla.
    V minulosti žena, která v třinecké továrně pracovala jako dělnice, porodila dvě děti. Ani o jedno se nestará. Oba její synové našli domov v pěstounských rodinách. Když zjistila, že je těhotná potřetí, dítě nechtěla. "Těhotenství tajila, nevyhledala žádnou lékařskou péči a nijak se na mateřství nepřipravovala," uvedl státní zástupce.
    Obžalovaná podle spisu v den porodu brzy ráno vstala a vypravila se do práce. Z Ostravy jela firemním autobusem do Třince. Už při nasednutí do autobusu prý začala pociťovat křeče. "Myslela jsem si, že se mi chce na záchod," řekla dříve při policejním výslechu. Pak pochopila, že rodí. Nikoho ale nepožádala o pomoc. "Šlo to rychle. Během deseti minut bylo miminko venku. Myslím, že si toho nikdo nevšiml," řekla.
    Na sobě měla volné kalhoty a miminko zůstalo v nich. Po vystoupení z autobusu odešla na parkoviště, kde přetrhla pupeční šňůru a dítě nechala ležet na zemi. "S ohledem na to, že venkovní teplota byla okolo nuly a dítě bylo nahé a neošetřené, za chvíli zemřelo na následky podchlazení," uvedl žalobce.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Moravskoslezský