Ostravu nakonec povede vítězné ANO s ČSSD a KDU-ČSL - Moravskoslezský - Český Metropol

Moravskoslezský

Ostravu nakonec povede vítězné ANO s ČSSD a KDU-ČSL

zdroj: archiv Metropolu

Ostrava | Vítězné hnutí ANO by v Ostravě mělo být v koalici s ČSSD a KDU-ČSL. V pětapadesátičlenném městském zastupitelstvu bude mít 31 hlasů. Funkce primátora připadne ANO. Podle informací ČTK by se...

 

jím měl stát lídr hnutí Tomáš Macura a prvním náměstkem by měl být lídr ČSSD Lumír Palyza. Koalice v třetím největším městě republiky tak bude kopírovat spolupráci uskupení na vládní úrovni. Politické subjekty už podepsaly koaliční dohodu. Informaci ČTK dnes potvrdil Macura. V opozici tak pravděpodobně končí hnutí Ostravak, KSČM a ODS.
    V jedenáctičlenné městské radě podle dohody obsadí ANO pět míst, sociální demokraté čtyři a lidovci dvě. Palyza ČTK řekl, že ANO bude mít kromě primátora, který bude zodpovědný za finance, dva náměstky. Jeden bude mít na starosti životní prostředí a informační technologie, další evropské dotace, veřejné zakázky či majetkovou účast města ve společnostech. ANO obsadí i místa dvou radních. ANO do rady nominovalo kromě Macury Davida Pflegera, Kateřinu Šebestovou, Libora Folwarczného a Radima Babince. Zatím se nedohodlo, kdo z nich se ujme funkcí náměstků.
    ČSSD bude mít tři náměstky. Palyza bude spravovat majetek, sport, volnočasové aktivity a kulturu. Dopravu a dopravně správní činnosti by měl řídit Ivo Hařovský a investice a útvar hlavního architekta Kamil Bednář. ČSSD má ještě radního. Lidovci mají náměstka pro školství, zdravotnictví a sociální oblast, jímž bude Zbyněk Pražák, a místo radního pro Ilju Racka.
    Palyza uvedl, že součástí dohody je 26 programových tezí. Jde například o podporu zaměstnanosti, zlepšení životního prostředí, snížení kriminality, transparentnost financí či provedení hloubkových auditů.
    Vyjednávání o složení koalice na ostravském magistrátu bylo složité. Zahájilo ho vítězné hnutí ANO, které avizovalo spojení s hnutím Ostravak či ČSSD s přibráním dalšího partnera. Spolupráci s ČSSD nakonec odmítlo a vše zdůvodňovalo tím, že ČSSD neprovedla sebereflexi a personální změny, které by přinesly očištění strany od lidí spojených s korupčními kauzami v Ostravě. Lídr ČSSD Palyza byl před volbami spojován s obviněným lobbistou Martinem Dědicem, s nímž údajně udržoval častý telefonický kontakt.
    ANO se tedy rozhodlo, že bude jednat o spolupráci s Ostravakem, lidovci a ODS. Jednání však ztroskotala na centrálním městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, kde ANO chtělo obejít hnutí Ostravak, které tam volby vyhrálo. Ostravak se proto rozhodl spojit s ČSSD a KSČM, uskupení podepsaly memorandum o spolupráci. A totožně měly koalice vypadat i v některých městských obvodech včetně Poruby. V Porubě se však situace vyvíjela podobně jako v centrální městské části a hnutí Ostravak se tam pro změnu nedokázalo dohodnout s vítěznou ČSSD. Sociální demokraté tak ve středu oznámili, že od memoranda ustupují. Začalo nové kolo vyjednávání a ve středu večer se ANO dohodlo s ČSSD a lidovci. Stejné dohody byly týž den uzavřeny rovněž v nejlidnatějších městských obvodech Jih a Poruba.
    "Po předchozích zkušenostech z jednání s panem Semerákem (lídrem Ostravaka), která v našich očích značně podkopala důvěryhodnost celého hnutí Ostravak, jsme jako perspektivnější a funkčnější řešení vyhodnotili koalici na vládním půdorysu," komentoval povolební vývoj Macura.
    Lídr Ostravaku Lukáš Semerák dnes ČTK řekl, že ví, že do vyjednávání zasáhly centrální stranické špičky. Lídři ANO i ČSSD toto tvrzení odpoledne odmítli. "Holt jsme posloužili za užitečného idiota. Nejprve nám ANO šikovně vykopalo příkop na Moravské Ostravě ..., zahnalo nás do koalice s ČSSD a s KSČM, aby z toho následně ČSSD bez udání důvodů vycouvala," uvedl Semerák. Nyní očekává, jak se situace vyvine v dalších klíčových městských částech - centrální Moravské Ostravě a Přívozu a Slezské Ostravě, kde už Ostravak uzavřel koaliční dohody.
    V pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo ANO 15 mandátů, ČSSD 12, Ostravak a komunisté po deseti. Po čtyřech křeslech mají lidovci a ODS.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Kraje  » Moravskoslezský