Ústavní soud odmítl Palasovu stížnost na domovní prohlídku - Moravskoslezský - Český Metropol

Moravskoslezský

Ústavní soud odmítl Palasovu stížnost na domovní prohlídku

zdroj: senat.cz

Brno | Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost senátora a bývalého hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Palase, směřovala proti příkazu k letošní domovní prohlídce v jeho domě v Ludvíkově na Bruntálsku. Podle...

 

Palase nebyla prohlídka neodkladným úkonem, což je v dané fázi trestního řízení nezbytná podmínka. Ústavní soudci ale nenašli důvod k zásahu, zjistila ČTK z usnesení v soudní databázi.
    Policie prohlídku provedla letos v dubnu. Vyšetřovatele zajímala zejména hodnota domu a zdroje financování. Podle stížnosti Palasových policie nemusela s prohlídkou spěchat - riziko změny nebo zničení domu neexistovalo. Podezření z trestné činnosti navíc trvalo již dlouho, a kdyby chtěli Palasovi například zničit nějaké listiny, už by to stejně dávno udělali.
    Policie v kauze prověřovala podezření z legalizace výnosů trestné činnosti a krácení daní. Soudkyně Okresního soudu v Bruntálu podle ústavních soudců v příkazu k prohlídce srozumitelně vymezila a odůvodnila její účel.
    "V napadeném příkazu se tak vysvětluje, proč je třeba věrohodným způsobem zjistit hodnotu rodinného domu, v němž se domovní prohlídka uskutečnila, včetně jeho vybavení, a že je třeba zajistit dokumenty vztahující se k výstavbě domu a ke zdroji a původu prostředků využitých k životním nákladům stěžovatelů," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Vladimírem Sládečkem. Dalším odkladem prohlídky by se prý zvyšovalo riziko odstranění případných důkazů.
    Podle dřívějšího vyjádření Palasova právníka k prohlídce nebyl důvod, jeho klient s policií spolupracoval. Vyšetřovatelé prý měli požádat o vydání potřebných věcí. Senátor by jim vyhověl, stejně jako by umožnil nafocení nemovitosti zevnitř.
    Hodnota domu podle některých zdrojů činí až 20 milionů korun. Média dříve uvedla, že někdejší poslanec, ministr zemědělství i hejtman Palas financoval stavbu z nejasných zdrojů. Palas to popíral a tvrdil, že si na stavbu vydělal s manželkou, která je zubařka.
    Palas byl zvolen do Senátu za ČSSD, ze které později vystoupil. Mandát mu končí v říjnu 2016.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Moravskoslezský