Účetní Orlové připravila město o pět milionů, dostala pět let - Moravskoslezský - Český Metropol

Moravskoslezský

Účetní Orlové připravila město o pět milionů, dostala pět let

zdroj: archiv Metropolu

Ostrava | Na pět let poslal dnes Krajský soud v Ostravě do vězení účetní orlovské radnice Moniku Jaworkovou. Z účtu města údajně podvodně vylákala během čtyř let víc jak pět milionů korun. Odsouzená, která...

 

je v současné době na mateřské dovolené, se hájila tím, že jednala pod nátlakem vyděrače. Jeho existenci ale nedokázala prokázat. Soudce proto její obhajobu označil za účelovou.
    Rozsudek ještě není pravomocný. Státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Obžalovaná žena se nevyjádřila, vyhlášení rozsudku se konalo v její nepřítomnosti. Kromě nepodmíněného trestu musí městu uhradit celou způsobenou škodu. Navíc nesmí pět let pracovat jako účetní. Ani v zaměstnaneckém poměru a ani jako soukromá osoba.
    Dvojnásobná matka se u soudu hájila tím, že vše prováděla v obavě o svou rodinu. Tvrdí, že ji několik let telefonicky, prostřednictvím SMS zpráv a dopisů vydíral neznámý člověk. Peníze mu údajně všechny předávala. Nechávala je podle svých slov v odpadkovém koši či pod kolem svého automobilu. Podle soudce se ale s touto skutečností nikomu nesvěřila, nikdo si nevšiml, že by se změnilo její chování. Navíc si neschovala ani jeden dopis, který ji vyděrač poslal. "Takto se vydíraný člověk nechová. Dospěli jsme k názoru, že žádný vyděrač není. Je to pouze účelová obhajoba obžalované," uvedl soudce.
    Podle rozsudku Jaworková neoprávněně vyráběla jménem města platební poukazy. Těmi nejčastěji vracela fiktivní přeplatky. Peníze si nechávala posílat na svůj účet, účty svých příbuzných a známých. V některých případech takto platila své dluhy. Například plynárenské společnosti za odebraný plyn. Celkem takto obžalovaná vyhotovila víc jak 130 platebních poukazů. S jejich pomocí uvedla v omyl úředníky města.
    I když se snažila zahladit stopy po podvodu, na vše se přišlo v okamžiku, kdy odešla na mateřskou dovolenou. Na nesrovnalosti upozornila nová účetní. Během zdůvodnění rozsudku se soudce zmínil i o pochybení městských úředníků. "Musíme je pokárat. Těch pět milionů korun jim nechybělo. Nemyslím si, že by Orlová hospodařila s miliardovým rozpočtem,. Byla to věc kontroly," řekl.
    Poukázal i na to, že podobných případů je v poslední době více. Zpronevěra se řešila například na úřadě ve Studénce či v Bohumíně. "Jsou to státní peníze. Peníze nás všech. Odpovědné osoby by se měly chytit za hlavu," řekl soudce.
    Mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková ČTK řekl že odsouzená účetní je stále zaměstnankyní města. "Až do ledna je na mateřské dovolené. Teprve po jejím ukončení budeme moci pracovní poměr ukončit," řekla. Dodala, že na základě tohoto případu město zpřísnilo kontroly a zavedlo nové mechanismy prověřování finančních operací. "Dnes už něco takového není možné," řekla Cibulková.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Moravskoslezský