Pokladnička pro Libušín kvůli krádežím už na Pustevnách nebude - Moravskoslezský - Český Metropol

Moravskoslezský

Pokladnička pro Libušín kvůli krádežím už na Pustevnách nebude

zdroj: turistika.cz

Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko) | Pokladnička určená na příspěvky k obnově Libušína již na Pustevnách, kde vyhořelá památka stojí, nebude. Vedení Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm...

 

na Vsetínsku, které Libušín spravuje, se tak rozhodlo poté, co ji někdo už dříve vykradl, před týdnem pak celou odcizil. ČTK to dnes řekla mluvčí muzea Petra Valíčková. Libušín navrhl slovenský architekt Dušan Jurkovič, otevřen byl v roce 1899. Chata sloužila jako restaurace, vyhořela letos v březnu. Škoda byla odhadnuta na 80 milionů korun.
    Ředitel muzea Jindřich Ondruš řekl, že si velmi váží přístupu a zájmu lidí o obnovu vyhořelého objektu. Vzhledem k neblahé zkušenosti ale už kasička ve venkovních prostorách na horách nebude.
    Vsetínská policie má k dispozici kamerový záznam, po pachateli však zatím pátrá neúspěšně. Neznámý zloděj ukradl pokladničku umístěnou na sousedním objektu Maměnka zřejmě v noci z pondělí na úterý. V pokladničce mohlo podle odhadů muzea být přes 20.000 korun.
    Lidé mohou podle Ondruše nadále přispívat do dalších oficiálních sbírkových pokladniček v regionu a také u vstupu do rožnovského skanzenu. Pokračuje také veřejná sbírka na obnovu Libušína, na účtu 107-6978880207/0100 se již nashromáždilo 7,1 milionu korun. Lidé mohou také poslat dárcovskou SMS v podobě DMS PUSTEVNY na číslo 87777 za 30 korun, z toho 28,50 koruny jde na sbírkové konto. K prodeji jsou také pamětní měděné medaile.
    Libušín je nyní zastřešen ocelovou konstrukcí. Obnovu památky by měla pokrýt zejména pojistka, další práce veřejná sbírka. Obnovený Libušín, který patřil k symbolům Pusteven, by mohl stát do tří let. Podle hasičů požár způsobila chyba při dřívější rekonstrukci kamen a komínu.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Moravskoslezský  

 » Krimi