Za vraždu dívky a jejího dědečka jde učitel do vězení na 24 let - Moravskoslezský - Český Metropol

Moravskoslezský

Za vraždu dívky a jejího dědečka jde učitel do vězení na 24 let

zdroj: archiv Metropolu

Ostrava | Výjimečný trest 24 let vězení uložil dnes ostravský krajský soud do vězení jednatřicetiletému učiteli angličtiny Ondřeje Dlouhého, který podle rozsudku loni zastřelil v Raškovicích na Frýdecko-Místecku...

 

svou studentku a jejího dědečka. Babičku dívky vážně zranil. Motivem byla neopětovaná láska.
    Dlouhý se se svou budoucí obětí seznámil loni v polovině září. Do školy, kam dívka chodila, nastoupil na začátku školního roku. Se studentkou, kterou osobně neučil, navázal blízký vztah. "Svěřovali si navzájem důvěrné věci. Projevovali si lásku a náklonnost," řekla soudkyně.
    Po několika týdnech ale dívka učitele začala odmítat. On její jednání nechápal. Stále se ji snažil kontaktovat. Studentka cukrářského oboru na to začala reagovat výhrůžkami. Tvrdila, že o jejich vztahu řekne ve škole i manželce odsouzeného. "Rozchod považoval za podvod a zradu. Obrazně řečeno to chápal jako svou sociální smrt. Že by byl zostuzen," dodala soudkyně a poukázala na nízké sebevědomí odsouzeného muže.
    I proto se Dlouhý rozhodl pro pomstu. Připravovat se začal už den před osudným 4. listopadem. Ozbrojil se třemi legálně drženými pistolemi. Ve škole se ještě jednou neúspěšně pokusil navázat kontakt s dívkou. Když mu před spolužáky opět vyhrožovala, opustil školu a vydal se do Raškovic, kde dívka s rodinou bydlela. Kolem domu se několik hodin potuloval.
    Dokonce za ním přijela manželka. Myslela si, že chce ublížit sobě, a snažila se jej přesvědčit, aby s ní odjel domů. Manželce Dlouhý o svém vztahu se studentkou řekl. Svěřil jí i své obavy z toho, že dívka vše prozradí. Manželka se jej snažila pochopit a přesvědčit, že spolu všechno vyřeší. Společně nasedli do auta a vydali se na cestu domů. Když projížděli kolem domu studentky, Dlouhý ji zahlédl a z auta vystoupil.
    Na dívku promluvil, ona mu odpověděla nadávkou. Po chvíli Dlouhý vystřelil poprvé. Se slovy "zničila jsi mi život, já zničím tvůj", začal dívku pronásledovat do domu. V přízemí zastřelil dědečka studentky, pak vážně zranil její babičku. V dalším patře domu pak zabil dívku. Na její matku, která s ním komunikovala, nezaútočil. Z místa, kde vystřílel až stovku nábojů, pak odešel. Policisté jej dopadli nedaleko Raškovic.
    Dlouhý se k vraždám přiznal. Jeho obhájkyně se snažila prokázat, že nešlo o vraždu, ale o zabití. Tvrdila, že jednal v rozrušení a v obavách o svůj pracovní a osobní život. S tím ale senát soudu nesouhlasil. Podle soudkyně zásadní roli v posouzení viny nesehrál ani fakt, že Dlouhý trpí hned několika poruchami osobnosti. "Byl si vědom čeho se dopouští. Byl schopen své jednání korigovat a ovládat. Proto je plně odpovědný za své jednání," řekla soudkyně.
    Rozsudek zatím není pravomocný. Státní zástupce Vít Legerský i obžalovaný si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. "S výrokem o vině souhlasím. Soud se téměř ze 100 procent ztotožnil s tvrzením obžaloby. Souhlasím i s názorem, že bylo na místě uložit výjimečný trest," řekl Legerský. Dodal, že navrhoval přísnější trest. Zda podá odvolání ještě zváží.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Moravskoslezský