V Ostravě jsou připraveny hned tři pokusy o světové rekordy - Moravskoslezský - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Moravskoslezský

V Ostravě jsou připraveny hned tři pokusy o světové rekordy

zdroj: archiv Metropolu

Ostrava | Tradičně se na atletickém mítinku Zlatá tretra Ostrava organizátoři pokoušejí o světová maxima na nezvyklých tratích a letošní ročník bude v tomto směru rekordní. Na programu jsou totiž hned tři...

 

disciplíny, v nichž organizátoři věří ve změnu historických tabulek.
    V předprogramu poběží hodinovku a závod na 20.000 metrů Keňanka Florence Kiplagatová a právě tady by měla podle papírových předpokladů být šance na překonání rekordů největší. Podobný kousek se podařil v Ostravě už v roce 2007 Hailemu Gebrselassiemu z Etiopie, který tehdy vytvořil rekordy na obou těchto tratích a oba dodnes platí.
    "Je to dlouhý závod, vyžaduje hodně koncentrace, nebude to snadné, ale určitě se o to pokusím, i když dráhu nemám tak ráda," řekla specialistka na maraton a silniční běhy Kiplagatová, kterou čeká padesát kol. Je mistryní světa v krosu z roku 2009, o rok později vyhrála také MS v půlmaratonu, v němž drží i světový rekord.
    Nejrychlejších dvacet kilometrů na dráze dosud běžela v roce 2000 Tegla Loroupeová z Keni (1:05:26,6), rekord na hodinovce má hodnotu 18,517 metrů a drží ho právě z mítinku v Ostravě z roku 2009 Dire Tuneová z Etiopie. Od té doby se však podle statistik IAAF žádná hodinovka na dráze neběžela, stejně jako 20 kilometrů.
    V závodu na 1000 metrů mužů se má pokusit o historický výkon Mohamed Aman z Etiopie v souboji s českou jedničkou Jakubem Holušou. Rekord má hodnotu 2:11,96 a drží ho Keňan Noah Ngenyze od září 1999 z Rieti.
    V běhu na 2000 metrů žen má rekord zlomit další Etiopanka Genzebe Dibabaová, pro niž bude metou k překonání čas 5:25,36. Ten zaběhla v roce 1994 v Edinburghu Irka Sonia O'Sullivanová. "Hodně jsem trénovala na tuto sezonu, jsem připravená, ale samozřejmě se to bude muset všechno sejít," uvedla Dibabaová, která má letos dobrou formu, vždyť v únoru vylepšila halový světový rekord na 1500 metrů.
    V roce 2010 začali měřit ostravští pořadatelé v rámci stometrového sprintu také netradičních 100 yardů, které dosud zvládl nejrychleji za 9,09 sekundy právě tehdy Asafa Powell z Jamajky, rekordman mítinku i na stometrové trati (9,83). Jeho výkony by mohl letos vymazat Justin Gatlin.
    V roce 2010 se v Ostravě běžel mimo jiné závod na 300 metrů, kde se neúspěšně o nejlepší světový výkon na této nezvyklé trati pokoušel jamajský fenomén Usain Bolt.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Sport  

 » Kraje  » Moravskoslezský