Příčina výbuchů ve Vrběticích není známá, mohlo je způsobit počasí - Zlínský - Český Metropol

Zlínský

Příčina výbuchů ve Vrběticích není známá, mohlo je způsobit počasí

zdroj: pozary.cz

Praha | Ministerstvo vnitra zatím neví, kde a proč v areálu skladu ve Vrběticích od rána vybuchuje munice. Ministr Milan Chovanec (ČSSD) na dnešním brífinku uvedl, že může jít i o samovolné výbuchy spojené s...

 

mrazivým počasím. Podle něj se při detonacích nikomu nic nestalo. Další informace by policie mohla získat vpodvečer, kdy nad skladem vzlétne armádní dron. Evakuace obyvatel z okolních obcí by se může dotknout až 430 lidí z Lipové a Haluzic, kraj jim zajistí náhradní ubytování.
    V areálu muničního skladu se ráno ozvala zhruba dvacítka výbuchů a od té doby sporadicky následují další detonace. "Nevíme, zda jde o explozi z epicentra původního výbuchu, či zda vybuchuje munice, která je rozeseta po areálu v nebývalém množství," popsal Chovanec. Podle něj mohla výbuchy iniciovat i námraza, která padá na zem ze stromů.
    Spekulace, že vybuchl jiný sklad než v říjnu, nelze podle něj v tuto chvíli ani vyvrátit, ani potvrdit. Klimatické podmínky totiž neumožňují, aby nad rozsáhlý areál vzlétla helikoptéra. "Výbuch šel směrem k původnímu epicentru, ale za ním jsou i další objekty. Byl tam viditelný požár. Počkejme do odpoledne, nechci spekulovat," řekl. Dodal, že starostové okolních obcí jsou přesvědčeni, že výbuch byl intenzivnější než náhodné exploze.
    V době výbuchu v areálu podle Chovance nikdo nebyl, takže se jednak nikomu nic nestalo a jednak detonace nemůže souviset s lidskou činností.
    V podvečerních hodinách nasadí policisté armádní dron vybavený termovizí, který na místo nejprve musí přiletět z Prahy. "Vpodvečer bychom měli vědět, kde se to stalo," přislíbil Chovanec. Na místo se snaží dostat i obrněné vozidlo, to ale postupuje vzhledem k složitému terénu velice pomalu.
    Hasiči zatím evakuovali tři desítky obyvatel z přilehlých Haluzic a Lipové. Nyní čekají, zda bude nutné přemístit také zbylé obyvatele obcí, kteří se mají odpoledne vrátit z práce. Evakuace je podle Chovance spíše preventivního rázu, protože úlomky z explozí zatím nezasáhly žádné obydlí.
    Ministr také odmítl kritiku místních obyvatel i starostů, kteří si stěžovali, že o explozích opět neměli informace. "Jsme připraveni maximálně komunikovat s krajem i obcemi, ale musíme ty informace nejprve znát," podotkl. Zdůraznil, že při evakuaci zafungovaly příslušné složky dobře.
    U areálu, který měří deset kilometrů na délku a pět na šířku, zatím zasahuje 100 policistů, 58 vojáků a šest hasičů. Připraveny vyrazit na místo jsou i posily z Moravskoslezského kraje.
    Muniční sklad ve Vrběticích, který si pronajímala ostravská firma Imex Group, poprvé vybuchl 16. října. Dva zaměstnanci společnosti při výbuchu zemřeli. Ve skladu explodovaly desítky tun munice, podle pyrotechniků je jí v areálu téměř 7000 tun. Po dalších neřízených výbuších dokončili pyrotechnici v neděli úklid okolních komunikací tak, aby mohl začít odvoz nebezpečného materiálu. Odvoz ale zmařila dnešní série dalších detonací.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Zlínský