Ve Vrběticích vybuchl další sklad, 150 m od původního epicentra - Zlínský - Český Metropol

Zlínský

Ve Vrběticích vybuchl další sklad, 150 m od původního epicentra

zdroj: archiv Metropolu

Vlachovice (Zlínsko) | V areálu ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku, dnes ráno vybuchl další sklad s municí, exploze se ozývaly až do odpoledne. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) šlo o...

 

objekt vzdálený asi 150 metrů od muničního skladu, který vybuchl 16. října. S velkou pravděpodobností patří podle ministra ostravské společnosti Imex Group, která měla pronajatý také sklad vybuchlý v říjnu. Právní zástupce společnosti to ale odmítl.
    "Pokud jde o sklad, který je 150 metrů od původního výbuchu, tak není náš. My máme sklady číslo 12 a 14. Vybuchlý sklad měl číslo 16 a mezi ním a dalšími našimi sklady jsou sklady ještě někoho jiného," řekl dnes ČTK právní zástupce firmy Radek Ondruš.
    Podle Stropnického však s devadesátiprocentní jistotou byla nájemcem budovy opět firma Imex Group. Sklad podle něj hoří vysokým plamenem, příčiny výbuchu nejsou známy. Armáda dnes odpoledne kontrolovala místo vrtulníkem, jinak se k centru výbuchu nemohla přiblížit.
    "Už k žádným explozím nedochází, ale sklad hoří poměrně vysokým plamenem," uvedl večer Stropnický. Budova byla podle něj v minulých dnech otevřena a zběžně zkontrolována, nic ale nenaznačovalo tomu, že by objekt mohl vybuchnout. Po celý den přitom nebylo známo, z jaké části areálu se výbuchy ozývají, zda z původního epicentra či jiné části. Obyvatelé sousedních obcí ČTK již ráno tvrdili, že exploze pocházejí z jiného místa než z původního epicentra.
    Exploze zněly z areálu po celý den, byly přitom neočekávané. Pyrotechnici areál po říjnovém výbuchu čistili již delší dobu, v těchto dnech se mělo začít s odvozem munice z jiných skladů.
    Kvůli novým explozím však byly ráno evakuovány sousední obce Lipová a Haluzice celkem s 400 obyvateli i areál bývalých Vlárských strojíren. Několik lidí strávilo den v nabízených prostorách v Loučce a Slavíčíně, odpoledne jim bylo nabídnuto přespání v hotelovém zařízení. Z Haluzic tuto možnost nikdo nevyužil, z Lipové několik lidí. Kraj byl podle hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD) připraven zajistit ubytování pro všechny obyvatele obou obcí, a to i na více dnů. Podle krajského policejního ředitele Jaromíra Tkadlečka se zatím nechystá evakuace dalších obcí.
    V areálu muničních skladů se do dnešního dne poslední neřízený výbuch ozval před půlnocí ve středu 12. listopadu. Pyrotechnici stanovili sedmidenní lhůtu bez náhodných detonací, po jejímž uplynutí začali chystat areál na odvoz uskladněné munice. V neděli dokončili úklid okolí komunikací a skladů tak, aby odvoz mohl začít. Výbuchy tento proces vrátily na začátek. Při říjnovém výbuchu zemřeli dva zaměstnanci společnosti Imex Group. Podle Tkadlečka by dnes ráno v areálu v době výbuchů neměl být žádný člověk. Lidé z okolí si již další skladování munice v areálu nepřejí. 

 

Munice na Zlínsku vybuchla před sedmi týdny, exploze pokračují

 

Výběr událostí souvisejících s výbuchem muničního skladu ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku:
    16. října - První z výbuchů a následný požár zničil sklad, v němž byla pěchotní i dělostřelecká munice. Policie uzavřela prostor, pohřešovali se dva lidé z firmy Imex Group, která měla sklad pronajatý.
    17. října - Další výbuchy, které pokračovaly i v několika následujících týdnech. Pyrotechnici začali s likvidací nalezené munice.
    23. - 24. října - Evakuace obyvatel z okolí skladu.
    30. října - Obec Vlachovice navštívili ministři vnitra a obrany Milan Chovanec (ČSSD) a Martin Stropnický (ANO). Chovanec řekl, že vyzve nájemce skladů, aby začali s vyklízením objektů s municí.
    3. listopadu - Vláda rozhodla, že na místo výbuchu dorazí 100 vojáků, jejichž úkolem bude neprodyšné uzavření areálu.
    8. listopadu - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po jednání ve Vlachovicích řekl, že výbuch skladu zastihl české úřady nepřipravené. Chybí jim podle něj plány, jak rychle odvézt pryč munici, i záložní sklady pro její bezpečné uložení.
    20. listopadu - V areálu skladů vypršela sedmidenní lhůta bez neřízeného výbuchu - poslední výbuch byl 12. listopadu.
    21. listopadu - Pyrotechnici našli ostatky lidských těl. Testy DNA potvrdily že jde o oba pohřešované muže.
    24. listopadu - Vláda rozhodla o znovuotevření skladu Květná na Svitavsku. Měla by se do něj přesunout část munice z Vrbětic.
    30. listopadu - Pyrotechnici po více než týdnu dokončili čištění části areálu, oznámili, že může tak začít plánovaný odvoz munice.
    3. prosince - Ve Vrběticích se opět začaly ozývat stovky výbuchů. Policie nepotvrdila původní informaci, že údajně vybouchl další muniční sklad. Velká exploze a několik následných podle ministra vnitra Chovance prý nastaly v epicentru místa původního výbuchu. Evakuovány byly přilehlé obce Haluzice a Lipová a areál Vlárských strojíren včetně učiliště.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Zlínský