Cesty ve skladu ve Vrběticích vyčištěny, munici lze odvážet - Zlínský - Český Metropol

Zlínský

Cesty ve skladu ve Vrběticích vyčištěny, munici lze odvážet

zdroj: archiv Metropolu

Vlachovice (Zlínsko) | V areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde v polovině října vybuchl muniční sklad, byly vyčištěny přístupové cesty a munici je možné odvážet. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Milan Chovanec...

 

(ČSSD). Část munice má směřovat do skladu v Květné na Svitavsku, o jehož znovuotevření vláda nedávno rozhodla.
    Ve Vrběticích byly dekontaminovány přístupové cesty, uvedl Chovanec. "A je možné materiál odvážet těm, kdo ho koupili od firem, a ten zbytek, který není prodán, není nakontraktován, tak se může převézt do Květné," doplnil.
    V souvislosti s Květnou má dnes kabinet projednat návrh ministerstva obrany, který by armádě umožnil v místě dělat hlídkovou službu, a pomoci tak polici při ochraně areálu. Do Květné by podle dřívějších informací mohlo směřovat asi 2800 tun munice.
    Muniční sklad ve Vrběticích, který si pronajímala ostravská společnost Imex Group, vybuchl 16. října. Dva její zaměstnanci při výbuchu zemřeli. Ve skladu explodovaly desítky tun munice, letecké pumy, dělostřelecké granáty i náboje do samopalů.
    V areálu je podle pyrotechniků téměř 7000 tun munice. Dříve se mluvilo o 15.000 tunách, šlo však o celkovou hmotnost materiálu, například včetně balení. Náklady na odstranění následků exploze, vyčištění areálu a převoz zbylé munice dosáhnou podle policie stovek milionů korun.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Zlínský