Ve Vrběticích vypršela sedmidenní lhůta bez neřízeného výbuchu - Zlínský - Český Metropol

Zlínský

Ve Vrběticích vypršela sedmidenní lhůta bez neřízeného výbuchu

zdroj: pozary.cz

Zlín | V areálu muničních skladů ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku, o půlnoci vypršela sedmidenní lhůta bez neřízeného výbuchu. Pyrotechnici ji stanovili k tomu, aby mohli prostor prohlásit za bezpečný a...

 

povolit odvoz munice uskladněné v dalších budovách. Nyní začnou čistit jejich okolí i prostor kolem přístupových cest. ČTK to dnes řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
    Poslední nekontrolovaná exploze se z areálu, kde před měsícem vybuchl jeden muniční sklad, ozvala minulou středu před půlnocí. Pyrotechnici tak mohou po uplynutí stanovené lhůty pokračovat v práci. Přístupové cesty od rozházené munice a jejích zbytků už vyčistili, nyní podle Kozumplíkové zkontrolují zhruba třímetrový prostor kolem nich i budov, a to na každou stranu. Využijí při tom opět obrněné vozy policie i tanky hasičů.
    Podle Kozumplíkové práce potrvají několik dnů, k 27 budovám s municí vede několik kilometrů komunikací. Pyrotechnici prostor vyčistí tak, aby v něm mohly bezpečně projet automobily, které budou munici později odvážet. Z areálu se budou ozývat tentokráte řízené výbuchy, při nichž budou pyrotechnici likvidovat nebezpečnou munici rozházenou v okolí.
    Pokud najdou munici, která bude schopna převozu, uskladní ji na místě k jejímu hromadnému odvozu a následnému zničení. Cesty určené k průjezdu kamionů budou zřetelně označeny policejními páskami a kolíky. Vytvoří tak v areálu bezpečnostní koridor pro manipulaci dopravních prostředků.
    Munice bude zřejmě převezena do bývalého armádního skladu v Květné na Svitavsku. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) upozornil na to, že tento sklad nemůže být použit okamžitě. Podle něj Květná potřebuje minimálně pět šest týdnů na to, aby byla znovu zprovozněna. Podle mluvčího ministerstva obrany Petra Medka by se vláda měla tímto tématem zabývat v pondělí 24. listopadu.
    Policisté a vojáci nadále nepřetržitě střeží okruh v rozmezí 1200 metrů od ohniska výbuchu. Sklad, který si pronajímala ostravská společnost Imex Group, vybuchl 16. října. Dva její zaměstnanci jsou stále pohřešováni. Ve skladu explodovaly desítky tun munice. Celkové množství v areálu bylo odhadováno na 1000 tun, na zasedání vlády se však mluvilo až o 15.000 tunách.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Zlínský