Jižní Morava se představila v Chorvatsku - Jihomoravský - Český Metropol

Jihomoravský

Jižní Morava se představila v Chorvatsku

zdroj: Jihomoravský kraj

Brno | Prezentace kraje, jednání s představiteli župy, podnikateli, vedením místní univerzity či účast na tradičním Dnu Zadarské župy – to je jen několik bodů z programu, které absolvovala v Chorvatsku delegace...

 

Jihomoravského kraje včetně hejtmana Michala Haška. Uvedla to mluvčí kraje Eliška Holešinská Windová.
Pracovní program delegace Jihomoravského kraje v Chorvatsku začal v Záhřebu setkáním hejtmana Michala Haška s velvyslancem České republiky Martinem Košatkou. Následovalo jednání předsedů Asociace žup Chorvatska a Asociace krajů ČR. 
„Dohodli jsme se na přípravě smlouvy o spolupráci a tématech pro vzájemnou komunikaci - čerpání a využití strukturálních fondů Evropské unie, školství, turistika a cestovní ruch, hospodářská spolupráce," řekl po jednání s županem Šibenicko-kninské župy Goranem Paukem hejtman Michal Hašek. Středeční program uzavřel slavnostní večer Jihomoravského kraje za účasti zástupců Chorvatské republiky, žup, měst, krajanů a zástupců kulturní obce i byznysu.
V rámci druhého dne návštěvy přijal jihomoravskou delegaci místopředseda vlády Chorvatska Božo Petrov. „Diskutovali jsme o reformě veřejné správy v ČR i Chorvatsku, našich zkušenostech v čerpání fondů EU, o podpoře vědy, výzkumu a inovací i o spolupráci regionů ČR a chorvatských žup,“ uvedl hejtman Hašek, který následně na Univerzitě Zagreb zahájil prezentaci Jihomoravského kraje nazvanou „Věda, výzkum, inovace“, v rámci které představil kraj jako region špičkových inovací a inovativního podnikání. 
„Následovala prezentace jihomoravské Regionální inovační strategie na Záhřebské univerzitě za účasti zástupců Jihomoravského inovačního centra, Jihomoravského centra mezinárodní mobility či Regionální rozvojové agentury Jihomoravského kraje. V chorvatském parlamentu – Saboru – jsem se sešel s předsedkyní výboru pro regionální rozvoj parlamentu Jasnou Matulićovou a s předsedou chorvatského parlamentu Željko Reinerem. Ten poděkoval za dlouhodobý aktivní přístup jižní Moravy k rozvoji chorvatsko-českých vztahů a za spolupráci s chorvatskou menšinou v ČR i českou menšinou v Chorvatsku. O jižní Moravu a Českou republiku je v Záhřebu velký zájem,“ uvedl Michal Hašek.
V rámci čtvrtečního programu se následně uskutečnil galavečer u příležitosti prezentace kraje v Záhřebu, v rámci kterého se představil například zábavní vědecký park VIDA!, dětský folklorní soubor Bystrouška nebo cimbálová hudba Strážničan. Závěr dne patřil zdejší České besedě, Českému domu a českým krajanům.
V pátek 15. dubna 2016 byla jihomoravská delegace oficiálně přijata na zadarském županství. Hejtman Hašek zde jednal se svým chorvatským protějškem županem Stipe Zrilićem. „S županem Zrilićem jsme debatovali o spolupráci v turistice, byznysu, o výměnách studentů, fungování lektorátu českého jazyka na zdejší univerzitě,“ upřesnil témata jednání hejtman Hašek. V dalším průběhu pracovní cesty představitelé Jihomoravského kraje uctili na zdejším hřbitově památku padlých občanů Zadaru a položili zde květinové dary.  Ústředním bodem třetího dne oficiální návštěvy delegace kraje v Zadarské župě byla účast na slavnostním zasedání Zastupitelstva župy, kde hejtman Hašek vystoupil s projevem.

Zdroj: Jihomoravský kraj

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Jihomoravský