Hrad Roštejna dostal šedesátimilionovou injekci - Vysočina - Český Metropol

Vysočina

Hrad Roštejna dostal šedesátimilionovou injekci

zdroj: Kraj Vysočina

Jihlava | Přes 60 milionů korun získal Kraj Vysočina na tvorbu nových expozic a související stavební obnovu Hradu Roštejn v lesích nedaleko Telče. Úspěšně vypracoval projekt do Integrovaného regionálního operačního...

 

programu a na modernizaci své památky investuje vlastních bezmála 11,5 milionů korun. Kompletně hotovo má být v roce 2021.
Za tu dobu vzniknou na hradě mimo jiné nové expozice, které budou zajímavě prezentovat a zpřístupňovat sbírky Muzea Vysočiny Jihlava. Například bude možné projít zvětšeným modelem mraveniště nebo si za pomoci videomapingu prohlédnout dobovou loveckou hostinu.
„Tradiční muzejní prostředky a formy doplníme o soudobé modernější technologie, které představují například videoprojekce, audioprojekce nebo videomaping. Návštěvník by se měl stát součástí prostoru a uživatelem expozice,“ prozradila náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová s tím, že návštěvníci nejnavštěvovanější krajské památky si zaslouží kvalitnější prezentaci.
Nově by na Roštejně měly fungovat dvě prohlídkové trasy. První, klasická hradní, s audiovizuálními prvky bude připomínat historii místa. Trasa B bude přístupná bez průvodce a bude řešena převážně jako muzejní instalace, která expresivní formou přiblíží téma lesa a lovectví. Návštěvník nebude pouhým pozorovatelem, ale aktivně se zapojí do expozice pomocí interaktivních prvků. Součástí prohlídky bude procházka zvětšeným modelem mraveniště i interaktivní výstavní místnost s mechanickými hracími prvky sloužícími pro ověření získaných vědomostí.
Pozdně gotický hrad nechal v 16. století přestavět Zachariáš z Hradce na lovecký hrádek s rozlehlou oborou v okolí. Před 100 lety Roštejn vyhořel, větší opravy tam začaly až v roce 1958. Část hradu byla pro veřejnost otevřena v roce 1969 a ostatní interiéry na dnešní prohlídkové trase v roce 1982. Vystaveny tam jsou sbírky z fondu krajského Muzea Vysočiny v Jihlavě.

Zdroj: Kraj Vysočina

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Finance  

 » Kraje  » Vysočina