Novoměstská nemocnice využívá moderní 3D mamograf - Vysočina - Český Metropol

Vysočina

Novoměstská nemocnice využívá moderní 3D mamograf

zdroj: Kraj Vysočina

Nové Město na Moravě | Jediný svého druhu na Vysočině a jeden z mála v České republice je moderní 3D mamografický přístroj, který využívá už zhruba měsíc krajská Nemocnice Nové Město na Moravě. Nemocnice...

 

ho koupila prostřednictvím elektronické aukce za 5,4 miliónu korun a během svého plánovaného osmiletého provozu by na něm mělo být vyšetřeno ročně 8,5 tisíce žen.
„Byl jsem členem výběrové komise, a proto mohu potvrdit, že během aukce se cena změnila – snížila celkem 25 krát. Za tuto cenu se obvykle vyměňují obdobná zařízení na úrovni 2D funkcí,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast financí Vladimír Novotný, který navštívil moderní pracoviště, mimochodem jedno z prvních v České republice s akreditací pro screening nádorů.
Cena nového 3D mamografu včetně osmiletého značkového servisu byla vysoutěžena na konečných 8,6 miliónu korun. Výhodou nového přístroje jsou podle primáře radiologického oddělení Nemocnice Nové Město na Moravě Aleše Bílka především vyšší kvalita vyšetření zejména díky přímé digitalizaci, vyšší komfort pro pacientky díky naklápění přítlačné desky, funkce stereotaxe – odebrání vzorku tkáně pro histologické vyšetření bez nutnosti odeslat pacientku na jiné pracoviště a dále také funkce 3D mamografie tzv. tomosyntézy. Ta umožňuje hodnotit prsní tkáň po jednotlivých úzkých vrstvách, dokáže zachytit i nádory, které klasická mamografie najít zatím nedokáže.
„Pro pacientky je velice důležité znát včas dvou diagnózu, což má velice příznivý dopad na efektivitu a úspěšnost léčby. V Kraji Vysočina se ke screeningu dostaví až 75 procent sledované skupiny žen nad 45 let. Oproti ostatním částem republiky je to vysoké číslo. V Praze považují za úspěch, pokud mohou vyšetřit polovinu této skupiny,“ uvedla vedoucí lékařka mamografického pracoviště novoměstské nemocnice Irena Hladká s tím, že se vysoký počet vyšetření odráží ve vysokém počtu záchytu časných karcinomů.
„Osobně podporuji všechny projekty, které mají preventivní charakter. Jsem dárcem projektu MAMA HELP a jsem vděčný za tyto moderní metody diagnostiky. I v případě mé velice dobré přítelkyně a kolegyně takto speciální včas provedené vyšetření pomohlo odhalit její zdravotní problém. Díky přesné diagnostice se následně úspěšně léčí. Popřál bych všem pacientkám, které budou moci tento moderní přístroj využít, aby pro ně byl výsledek vždy příznivý nebo díky včasné diagnostice dostali dostatek času zdravotní komplikace léčit a vyléčit,“ uvedl Vladimír Novotný.

Zdroj: Kraj Vysočina

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Vysočina  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření